Wybór lokalizacji często decyduje o sukcesie sklepu

Autor: dlahandlu.pl 28 lipca 2009 09:16

Wybór lokalizacji często decyduje o sukcesie sklepu

Właściciele pytani o rozwój sieci, zasłaniają się zazwyczaj odpowiedzią, że będą otwierać placówki o ile uda się znaleźć dobrą lokalizację. Okazuje się, bowiem, że ten najważniejszy czynnik, by odnieść sukces w handlu, bardzo trudno spełnić. Problem z wyborem lokalizacji mają zarówno wielkie sieci, średnie delikatesy, jak i małe sklepy specjalistyczne.

Zdaniem specjalistów, aby podjąć decyzję o wyborze lokalizacji trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników: ilość osób mieszkających, lub przechodzących w promeniu 500 m od sklepu, ale także wiek i dochody potencjalnych klientów, usytuowanie konkurencji w pobliżu sklepu, warunki najmu powierzchni.

- Okazuje się jednak, że każda z tych doskonale wyliczonych danych może przestać mieć znaczenie, jeżeli nie zagra choć jeden element. Zdarza się, że osiedle mieszkaniowe, które miało być otwarte zostanie ogrodzone i już diametralnie zmniejsza się liczba potencjalnych klientów. Bywa także, że w okolicy wyrasta kolejny konkurent. Czasami wystarczy, że zmnieni się układ dróg, bo trwa remont i sklep notuje nieprzewidywalny spadek zysków - opowiada Gerard Marciniak z sieci sklepów FJ. Podobne wrażenia ma większość handlowców. - Bardzo trudno znaleźć dobrą lokalizację. Pomimo, że robimy bardzo dużo badań wstępnych, rzadko jakiś punkt spełnia wszystkie nasze wymagania - mówi Bożena Kordykiewicz, dyrektor handlowy sieci piekarni Asprod.

Wybór lokalizacji staje się tym ważniejszy, że ciągle spada liczba małych sklepów działających na rynku. Na ich znikanie z rynku ma wpływ ekspansja handlu nowoczesnego. W 2008 roku liczba sklepów w Polsce zmniejszyła się o 4 proc. Część z  nich zakończyła swoja działalność na skutek niewłaświego wyboru miejsca sprzedaży. W Polsce działa około 150 tys. sklepów sprzedających produkty FMCG.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane