Wyprzedaż alkoholu po likwidacji sklepu musi być uregulowana prawnie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 14 kwietnia 2010 14:22

Aby wyprzedać zapasy alkoholu po zlikwidowaniu sklepu lub prowadzić obrót hurtowy alkoholem w kraju, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia. Nawet jeśli organ nie rozpatrzy go w terminie, przedsiębiorca nie może uznać, że wydano rozstrzygnięcie zgodne z jego wnioskiem -informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Przedsiębiorca zajmujący się handlem alkoholem nie będzie mógł skorzystać z zasady tzw. dorozumianej zgody, którą wprowadziły obowiązujące od 10 kwietnia br. przepisy nowelizujące ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Dorozumiana zgoda łączy się z nałożonym na urzędy obowiązkiem załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki. W praktyce oznacza to, że jeżeli wniosek przedsiębiorcy nie będzie rozpoznany w terminie, to wówczas uznaje się, że urząd wydał rozstrzygnięcie zgodne z wnioskiem. Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki przewidziane w ustawach odrębnych, np. w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Oznacza to, że obrót hurtowy w kraju alkoholem może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez ministra gospodarki (co do napojów o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu) lub marszałka województwa (co do napojów o zawartości do 18 proc. alkoholu). Zezwolenia wydawane są na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy. Gdy w przewidzianym terminie minister albo marszałek nie wyda go albo nie odmówi udzielenia go, to wówczas przedsiębiorca nie może uznać, że wniosek został rozstrzygnięty zgodnie z jego prośbą i rozpocząć prowadzenia obrotu hurtowego alkoholem w ramach działalności gospodarczej.

Z dorozumianej zgody nie może też skorzystać przedsiębiorca, który wystąpił z wnioskiem o: zezwolenie na sprzedaż alkoholu do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży, o jednorazowe zezwolenie, zezwolenie na sprzedaż alkoholu dla organizatorów przyjęć, na wyprzedaż posiadanych zapasów napojów alkoholowych, które już zostały zinwentaryzowane, a wydane dla niego wcześniej zezwolenie już wygasło.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,37

  • Śr

    4,07

  • Min

    2,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane