Wyższa akcyza na papierosy uderza w sprzedawców

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 27 lipca 2009 13:02

Wyższa akcyza na papierosy uderza w sprzedawców

Ostatnia podwyżka akcyzy może poważnie wpłynąć na polski rynek papierosów. - Oczywiście, że coraz wyższe ceny sprzedaży papierosów maja wpływ na malejącą ilość legalnie produkowanych I sprzedawanych papierosów w Polsce. Alternatywą dla palaczy są papierosy nielegalne zarówno przemycane przez granice UE, jak też nielegalnie produkowane w kraju - uważa Grzegorz Jędryka, kupiec kategorii tytoni w Lekkerland Polska.

Według niego trend ten prowadzi do spadku zysków właścicieli sklepów, w których sprzedawane są papierosy. - Analizując sprzedaż papierosów na przestrzeni ostatnich kilku lat widać, iż każdorazowy wzrost cen papierosów powoduje spadek ilości sprzedawanych papierosów przy rosnącej wartości tej sprzedaży - zauważa nasz rozmówca. - Niestety nie mamy twardych danych w zakresie poziomu sprzedaży nielegalnych papierosów sprowadzanych ze wschodu, ale z pewnością ilość ta rośnie, o czym świadczą informacje o zatrzymaniach - dodaje.

W pierwszej połowie roku 2009 wyniosły one 330 mln sztuk papierosów, czyli aż o 80 mln więcej niż w analogicznym okresie roku 2008.
Dla palaczy chcących pozostać w zgodzie z prawem jest jednak alternatywa. Jest nią tytoń do palenia, który można nabyć w coraz większej liczbie sklepów. - Na początku roku 2009 paczka papierosów zrobiona z tytoniu do palenia kosztowała około 2,20zł. Po ostatniej zmianie akcyzy obecnie koszt ten dla palaczy kształtuje się na poziomie około 5 zł, czyli o jakieś 2,50 zł - 2,80 zł mniej niż średnia cena paczki papierosów z segmentu low - podkreśla Grzegorz Jędryka.

Można też jego zdaniem zauważyć wyraźny trend wzrostu sprzedaży tytoniu w ostatnich latach. - Pokazuje to, iz klienci częściej decydują się na zakup tytoniu i samodzielne skręcanie papierosów - uważa nasz rozmówca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,50

  • Śr

    4,80

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane