Wyższe opłaty za prąd zmuszają sklepy do oszczędności

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 26 marca 2009 09:03

Wyższe opłaty za prąd zmuszają sklepy do oszczędności

W ciągu kilku miesięcy wydatki sklepów na energię elektryczną wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Handlowcy szukają możliwości przynajmniej częściowego zniwelowania skutków podwyżek cen prądu.

- W porównaniu z listopadem ubiegłego roku płacimy za prąd ok. 40 proc. więcej i jest to jeden z największych naszych kosztów - mówi Maria Wiklik z działu administracji Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców z Krakowa. - Staramy się jak możemy szukać oszczędności. Sukcesywnie wymieniamy stare urządzenia chłodnicze na nowe energooszczędne. Bierzemy również pod uwagę przejście na taryfę w ramach której inne są opłaty za prąd w nocy, a inne w dzień. Musimy najpierw jednak wyliczyć na ile taka zmiana mogłaby być dla nas korzystna - mówi Wiklik.

Według niej nawet przy podjęciu wszystkich możliwych środków służących ograniczeniu zużycia energii nie ma mowy o tym, żeby płacić za prąd tyle co przed podwyżkami. Na wysokie ceny energii uskarża się również Marek Piórek, dyrektor ds. sieci w Nowe Andre. Dużo prądu zużywają lodówki i zamrażarki, ale także klimatyzacja, która niezbędna jest do zachowania odpowiedniej temperatury w sklepach. - Podwyżki cen prądu mocno nas biją po kieszeni. Jest to jeden z naszych największych kosztów. W związku z tym właśnie podjęliśmy decyzję dotyczące wymiany urządzeń chłodniczych. W dalszej perspektywie chcemy również wymienić oświetlenie na nowe, energooszczędne - mówi.

Firma chce również położyć większy nacisk na serwis urządzeń chłodniczych - Odpowiednie dbanie o ten sprzęt także może przyczynić się do pewnych oszczędności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,80

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane