Wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników handlu w Warszawie

Autor: PAP 27 maja 2009 10:46

Na koniec kwietnia poziom bezrobocia w stolicy wyniósł 2,2 proc. (24 tys. osób), tyle samo co miesiąc wcześniej - wynika z raportu Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Według prognoz, do 2015 r. wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów i robotników, którzy już stanowią największą grupę poszukiwanych pracowników. Utrzyma się duże zapotrzebowanie na osoby kształcone na kierunkach: pedagogicznych, związanych z handlem, technicznych i politechnicznych, kierunkach uniwersyteckich, gastronomicznych, medycznych i terapeutycznych oraz związanych z turystyką.

Problem ze znalezieniem pracy w Warszawie mają przede wszystkim osoby, które nie posiadają wymaganych przez pracodawców kwalifikacji.

Z raportu wynika, że połowa warszawskich firm poszukuje pracowników z tytułem magistra, który ma jedynie 13 proc. kandydatów; 47,5 proc. firm poszukuje osób z wykształceniem średnim zawodowym, którym legitymuje się 24 proc. osób poszukujących pracy. Prawie 40 proc. pracodawców odrzuca kandydatów z uwagi na niewystarczające doświadczenie zawodowe.

Średnie wynagrodzenie w Warszawie wynosi 4650 zł brutto, czyli jest o ponad 1 tys. zł wyższe od średniej krajowej. Według raportu wynagrodzenie w wysokości do 1900 zł netto akceptuje 24,1 proc. poszukujących pracy. Płacę w wysokości 2000-2400 zł netto może zaakceptować 22,4 proc. osób, a 28,6 proc. oczekuje wynagrodzenia w wysokości 2500 zł i więcej. Jedna czwarta osób nie potrafi określić swoich oczekiwań finansowych.

Według raportu poszukujący pracy mają często problemy z określeniem swych oczekiwań odnośnie jej charakteru i związanych z nią zadań. Nie mają określonych planów zawodowych, nie są świadomi swoich predyspozycji i nie potrafią określić, w jakiej pracy mogliby się sprawdzić.

W nadchodzących latach najistotniejszą kwestią będzie dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy, bowiem nasili się obecna tendencja do zatrudniania osób o wąsko określonym profilu zawodowym, udokumentowanym wykształceniu i adekwatnym do stanowiska doświadczeniu.

Do końca br. powstanie lista zawodów najczęściej poszukiwanych przez stołecznych pracodawców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane