Wzrost cen papierosów powoduje lepszą sprzedaż tańszych marek

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 5 listopada 2009 09:15

Wzrost cen papierosów powoduje lepszą sprzedaż tańszych marek

Według Światowej Organizacji Zdrowia wyższa cena zniechęciłaby niektórych palaczy do dalszego ich kupowania. Właściciel sklepu na warszawskiej Ochocie zapytany o plany podwyższenia cen papierosów nie kryje emocji.


- Papierosy drożeją od dłuższego czasu, były miesiące, że każda kolejna dostawa była droższa od poprzedniej. Kupujący papierosy płaczą i płacą. Palenie jest nałogiem i trudno tak po prostu przestać palić z dnia na dzień. Wraz ze wzrostem cen obserwuję za to zjawisko zmiany marki. Istnieją pewne poziomy cenowe, które palacze są w stanie zaakceptować. Jeżeli paczka ich ulubionych papierosów kosztuje zbyt dużo, wybierają tańszą markę. Według mnie wzrost cen nie zmniejszy ilości sprzedawanych papierosów. Lepsze produkty zostaną wyparte przez gorsze, mające więcej substancji smolistych lub przejście na papierosy kupowane z przemytu - przekonuje właściciel sklepu. Z jego punktu widzenia podwyżki i potencjalna utrata klientów na rzecz bazarowych, przemycanych papierosów jest problemem.

Na cenę papiersów składa się zarówno stawka dla producentów, jak i stawka akcyzy odprowadzana dla państwa. 

Zgodnie z dyrektywami unijnymi kwota (samej, bez VAT) akcyzy powinna stanowić co najmniej 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży papierosów należących do najpopularniejszej kategorii cenowej (w tym roku najprawdopodobniej bedzie to cena 7.95). Wspomniana kwota akcyzy nie może jednocześnie być niższa niż 63 Euro na 1000 sztuk papierosów. UE proponuje w tym zakresie zmiany i podwyżki nawet do 2018 roku.

Jedno jest pewne - podwyżki opodatkowania papierosów a co za tym idzie cen będą nadal postępowały w całej Unii Europejskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,85

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane