Z dotacji 25 proc. kwoty można przeznaczyć na zatowarowanie

Autor: Gazeta Wyborcza 6 stycznia 2010 10:14

W ubiegłym roku z dotacji, na które Urząd Pracy w Bydgoszczy przeznaczył 7 mln zł, skorzystało 407 osób. W tym roku ma być ich blisko 500. Z dotacji mogą skorzystć wszyscy bezrobotni niezależnie od wieku i wykształcenia. Trzeba mieć tylko realistyczny pomysł na biznes, wypłacalnych poręczycieli i lokalizację - zapewnia dyrektor PUP - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Droga do własnego biznesu rozpoczyna się od 2-tygodniowego kursu, podczas którego kandydaci na przedsiębiorców poznają podstawy prowadzenia firmy. W jego trakcie pod okiem specjalistów przygotowywane są już konkretne biznesplany, określające m.in. źródła i wysokość dochodów oraz plan promocji. Jeśli komisja uzna, że dobrze rokuje, przyznawana jest dotacja. W tym roku jej maksymalny poziom to 18 tys. zł. Pieniądze z PUP można przeznaczyć na zakup sprzętu do prowadzenia własnego interesu (np. komputer, maszyny budowlane) lub dostosowanie pomieszczenia do określonej działalności. W przypadku firm handlowych tylko 25 proc. przyznanej kwoty można wydać na zakup towaru.

Dotacji nie trzeba zwracać, jeśli przedsiębiorstwo przetrwa co najmniej rok. W przeciwnym przypadku dofinansowanie trzeba oddać w całości. Z danych z ostatnich lat wynika, że ponad 80 proc. przedsiębiorstw założonych w oparciu o dotacje z pośredniaka odnosi sukces lub przynajmniej utrzymuje się na rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane