Z polskich sklepów ukradziono towary za ponad 1,2 mld euro

Autor: portalspozywczy.pl 10 listopada 2009 10:45

W ostatnim roku z polskich sklepów zniknęły towary za 1,24 mld euro. Na świecie kradzione są towary za ponad 84 mld euro - wynika z raportu na zlecenie Checkpoint Systems.

Udział strat w obrotach w polskim handlu wzrósł o 4,4 proc. w porównaniu z rekordowym wzrostem o 9,8 proc. na Słowacji.

Choć jak co roku polskie sklepy straciły najwięcej w regionie, bo aż 1,24 mld euro, to udział tego uszczerbku w obrotach sieci handlowych (1,42 proc.) jest niższy niż w pozostałych krajach regionu. W pozostałych państwach waha się on między 1,44 proc. a 1,47 proc.


Klienci polskich sklepów okazują się być na tle reszty Europy wyjątkowo uczciwi. W naszym kraju 39,8 proc. strat spowodowanych jest przez osoby z zewnątrz. To najniższy wynik na kontynencie. Kradzieże sklepowe dokonywane przez klientów są największym problemem w Austrii, gdzie stanową aż 56,2 proc. wszystkich strat.
W Polsce wyjątkowo często zdarzają się natomiast niezamierzone pomyłki, które również obniżają obroty sieci handlowych. Tylko u nas i w Czechach stanowią one 18,7 proc. wszystkich strat.

 Nieuczciwi pracownicy odpowiadają natomiast w Polsce za 35,6 proc. strat, a zachłanni dostawcy i pośrednicy za 5,9 proc.

 Kryzys spowodował, że z jednej strony firmy szukając oszczędności o ok. 0,7 mld euro zmniejszyły wydatki na systemy ochrony, z drugiej wzrosła skłonność klientów do kradzieży z powodu pogarszającej się sytuacji życiowej czy utraty pracy.

Światowy Raport o Kradzieży w Handlu Detalicznym (Global Retail Theft Barometer, GRTB) został przygotowany przez brytyjski instytut Centre for Retail Research, na zlecenie firmy Checkpoint Systems.

Raport obejmuje okres od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane