Z ustawy zniknął zapis o zwolnieniu bonów towarowych z podatku

Autor: Dziennik/Gazeta Prawna 18 czerwca 2009 09:20

Bony towarowe dla pracowników miały być zwolnione z podatku. Tak zakładał jeden z zapisów tzw. pakietu antykryzysowego, który niedawno hucznie przyjął rząd, Tymczasem w tajemniczych okolicznościach z projektu ustawy przesłanej przez rząd do Sejmu ten zapis gdzieś wyparował - wykrył "Dziennik".

W Komisji Trójstronnej uzgodniono, że za pracownicy za bony do wartości do 380 zł nie będą płacić podatku PIT. Dodatkowe pieniądze, które zostałyby w ich kieszeni, miały zostać wydawane na konsumpcję w imię pobudzania gospodarki. I tak też napisano w opisie projektu i w ocenie skutków jego wprowadzenia. Ale już w samym projekcie ustawy, który trafił do Sejmu, tego zapisu nie ma.
Odpowiedzialny za ten projekt wiceminister finansów Maciej Grabowski nie potrafił wyjaśnić gazecie, jak doszło do zmian. Według niego bony zostały wykreślone na posiedzeniu rządu 2 czerwca. Na czyj wniosek? - Grabowski odpowiada, że nie wie.

Włosy z głowy rwą sobie teraz firmy Sodexho i Accor, które żyją ze sprzedaży i dystrybucji takich bonów. Ręce zacierają natomiast przedstawiciele hipermarketów, od lat boksujący się ze sprzedawcami bonów. Sieci marketów próbują bowiem wywalczyć sobie ustawowe prawo do sprzedawania własnych bonów poniżej nominalnej wartości. Takie rozwiązanie premiowałoby wielkopowierzchniowe sklepy, mające ogromne obroty i mogące pozwolić sobie na upusty. A jest o co walczyć, bo rynek bonów w Polsce warty jest trzy mld zł rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane