Za czas szkolenia pracownikom będzie należał się czas wolny

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 25 stycznia 2010 11:49

Pracownik, który na wniosek lub za zgodą pracodawcy podejmie naukę lub szkolenie, będzie mógł skorzystać ze zwolnień z pracy na czas zajęć. Firma, która skieruje podwładnego np. na szkolenie lub studia, zostanie zobowiązana do udzielenia mu urlopu szkoleniowego oraz zwolnień z pracy na naukę lub dojazd do szkoły - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, który po pierwszym czytaniu w Sejmie trafił do Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. Posłowie muszą zmienić przepisy, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obecnie obowiązujące są niezgodne z Konstytucją RP. Nowe przepisy muszą wejść w życie najpóźniej do 10 kwietnia 2010 r.

Dla przykładu pracownik, który przygotowuje się do egzaminu maturalnego, zawodowego lub eksternistycznego, będzie miał prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego. Dziesięć dni wolnego otrzymają podwładni, którzy na ostatnim roku studiów przygotowują pracę dyplomową i przystępują do egzaminu dyplomowego.

Zgodnie z nowymi przepisami takie same uprawnienia zyskają zarówno pracownicy skierowani na naukę lub szkolenie przez pracodawcę, jak i ci, którzy podjęli kształcenie z własnej inicjatywy, ale za zgodą pracodawcy.
Swój projekt noweli kodeksu pracy w sprawie szkoleń przygotował resort pracy. Zgodnie z nim pracodawca będzie mógł zobowiązać pracownika do podjęcia nauki w szkole lub szkolenia. W zamian podwładny uzyska dodatkowe uprawnienia. Jeśli nauka odbywałaby się poza czasem pracy, firma musiałaby oddać pracownikowi proporcjonalny czas wolny, za który będzie przysługiwać pełne wynagrodzenie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,03

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane