Za picie alkoholu w pracy pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 19 października 2009 13:07

Zarówno picie przez pracownika alkoholu w pracy jak i zażywanie narkotyków spotkać się może ze zdecydowaną reakcją pracodawcy - pisze Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu w tekście opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej.Można poprzestać na zwróceniu pracownikowi uwagi bez wyciągania wobec niego konsekwencji dyscyplinarnych, choć trudno uznać, aby takie działanie oddziaływało wychowawczo na pozostałych pracowników.
Picie alkoholu lub odurzanie się narkotykami w czasie pracy stanowi na tyle istotne przewinienie, że umożliwia pracodawcy zastosowanie każdego rodzaju kary porządkowej. Przy drobniejszym charakterze czynu wystarczające okazać się może upomnienie lub nagana.
Najbardziej typowe jest jednak zastosowanie kary pieniężnej. Jej wysokość określa pracodawca. Kara za jedno przewinienie nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia. Karę porządkową pracodawca może zastosować w ciągu dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o świadczeniu pracy przez pracownika pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jednak nie później niż po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia obowiązków pracowniczych. Wymierzenie kary porządkowej nie wyklucza zastosowania wobec pracownika najostrzejszej sankcji, czyli rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Anda 2009-10-19 18:20:26

  Wypić piwo do śniadania.To przestępstwo?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  6,99

 • Śr

  5,36

 • Min

  3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane