Za śnieg na chodniku przed sklepem można zapłacić 1,5 tys. złotych kary

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 11 stycznia 2010 09:07

Za śnieg na chodniku przed sklepem można zapłacić 1,5 tys. złotych kary

Obowiązek utrzymania chodników w czystości spoczywa na właścicielach nieruchomości przylegających do nich. Za niewykonywanie obowiązków grozi kara grzywny do 1,5 tys. złotych. Za wypadki na ośnieżonym lub oblodzonym chodniku odpowiedzialność ponosi właściciel budynku, do którego chodnik przylega.

Ciąży na nim obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, posypywania nawierzchni popiołem lub piaskiem. Właściciel powinien odśnieżać tylko podwórko oraz chodnik na odcinku przylegającym do posesji. Natomiast uprzątnięty śnieg zgromadzony na brzegu chodnika ma obowiązek wywozić zarządca drogi. 
Jednak właściciel odpowiada za szkodę nawet wówczas, gdy czynności związane z odśnieżaniem i odladzaniem chodnika powierzył dozorcy lub innej osobie. Ustalając odpowiedzialność właściciela budynku, przyjmuje się, że mógł on przewidzieć, że niezabezpieczona przed ślizganiem powierzchnia chodnika może stać się przyczyną wypadków przechodniów.
Osoba, która dozna urazu na oblodzonym chodniku ma prawo ubiegać się o rekompensatę od osoby odpowiedzialnej za stan chodnika. Jednak powinien zebrać dowody, które pozwolą mu udokumentować poniesione straty. Mogą to być rachunki potwierdzające koszty leczenia i rehabilitacji, rachunki imienne (a nie paragony) za przejazdy taksówką do lekarza bądź na rehabilitację, kserokopie recept wystawionych na nazwisko poszkodowanego oraz rachunki za zakup leków. Aby otrzymać odszkodowanie, trzeba udowodnić, że nastąpiła szkoda, określić jej wysokość oraz ustalić, kto za nią ponosi winę i odpowiedzialność. Poszkodowany powinien więc wykazać, że przyczyną wypadku był oblodzony chodnik. Musi udowodnić, że szkoda nie powstałaby wówczas, gdyby posadzka była w sposób właściwy zabezpieczona przez osobę, na której ciążył taki obowiązek.
W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, poszkodowany może dochodzić go przed sądem. Powinien wówczas wystąpić z pozwem do sądu. Ma prawo domagać się naprawienia szkody i zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w związku z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia oraz zniszczeniem rzeczy.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    3,02

  • Min

    2,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane