Za sprzedaż tytoniu nieletnim grozi 5 tys. zł grzywny

Autor: naszemiasto.pl 3 kwietnia 2009 11:01

Dolnośląscy nastolatkowie bez żadnego problemu kupują papierosy w większości sklepów. We Wrocławiu na 110 skontrolowanych sklepikarzy aż 86 sprzedało dzieciom tytoń. W Świdnicy papierosy małoletni kupili w 18 na 30 sprawdzanych sklepów. To jeden z najgorszych wyników w Polsce. Te liczby są efektem badań wolontariuszy programu Stop 18. Urządzili oni kilka tysięcy prowokacji w całym kraju, by to sprawdzić.

Dane nieuczciwych sprzedawców, które zebrali wolontariusze z programu Stop 18, trafią do policjantów i strażników miejskich. Ci zapowiadają, że przyjrzą się sklepom, które znalazły się na czarnej liście. Raport ekspertów z programu Stop 18 powstał po kilku tysiącach prowokacji w całym kraju. - Braliśmy pod uwagę losowe punkty. Były to kioski, markety i zwykle sklepy spożywcze. Po papierosy wysłaliśmy do nich nieletnich wolontariuszy i sprawdzaliśmy reakcję sprzedawców - opowiada Michał Pełczyński, koordynator programu Stop 18 z Warszawy.

Teraz sklepom z czarnej listy przyjrzą się policjanci i strażnicy miejscy. Zamierzają obserwować nieuczciwe punkty i złapać sprzedawców na gorącym uczynku. - Te dane są dla nas bezcenne, bo my nie możemy urządzać takich prowokacji - cieszy się Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej. Strażnicy, jeśli nie mają świadka sprzedaży papierosów nieletnim lub nie złapią sprzedawcy na gorącym uczynku, są bezradni. W tamtym roku we Wrocławiu skierowali zaledwie cztery wnioski do sądu grodzkiego o ukaranie sklepikarzy. Tam grozi im pięć tys. zł grzywny. Jednak sąd rzadko orzeka karę w takiej wysokości. Najczęściej kończy się na 500-600 zł.

Mundurowi wspólnie z psychologami z projektu Stop 18 będą organizować szkolenia dla sprzedawców. - Nauczymy ich, jak odmawiać sprzedaży, jak delikatnie zapytać o dowód osobisty, tak by nikt nie poczuł się obrażony. Pokażemy sztuczki, jakich używają nieletni, by kupić wyroby tytoniowe - wylicza Pełczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane