Zatrudnianie, ale też szkolenie osób starszych jest tańsze

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 22 września 2009 12:38

Pracodawcy zatrudniający pracowników po 50 są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy za te osoby. Przez 14, a nie przez 33 dni płacą też im wynagrodzenie chorobowe - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przepisy dotyczące promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy stwarzają dla pracodawców bodźce nie tylko do zatrudniania pracowników w zaawansowanym wieku, ale także do doskonalenia ich umiejętności zawodowych. Pracodawca może bowiem wnioskować do starosty o korzystniejsze refundowanie z Funduszu Pracy kosztów ich dokształcania.

Jeżeli pracodawca szkoli pracowników w wieku 45 lat i powyżej może liczyć na refundację w wynoszącą do 80 proc. poniesionych kosztów. Maksymalne ograniczenie na jedną osobę stanowi kwota 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy. W stosunku do pozostałych pracowników można liczyć na współfinansowanie ich szkoleń ze środków Funduszu Pracy w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

Pracodawca zobowiązany jest do udostępnienia staroście, na jego żądanie, dokumentu potwierdzającego istnienie funduszu szkoleniowego, list imiennych osób kierowanych na szkolenia oraz dokumentów stwierdzających poniesione koszty szkolenia Refundacja dokonywana jest natomiast na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane