Zdobycz 20 lat wolności - pełne półki w sklepach

Autor: wirtualnemedia.pl 4 czerwca 2009 13:52

Lepsze zaopatrzenie sklepów i swoboda podróżowania - to najczęściej wymieniane przez Polaków korzyści ze zmiany systemu politycznego. Za główną zmianę na gorsze uważamy pojawienie się bezrobocia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS w 2009 roku.

Najwięcej badanych (25 proc.) mówiło o tym, że w ciągu ostatnich 20 lat najważniejszą zmianą na lepsze były poprawa zaopatrzenia w sklepach ("pełne półki") i możliwość swobodnego kupowania ("likwidacja kartek").

Inne doceniane zmiany to ogólna poprawa sytuacji gospodarczej kraju i wzrost stopy życiowej (14 proc. odpowiedzi) oraz szeroko rozumiana wolność gospodarcza, wprowadzenie wolnego rynku (13 proc.).

Przekonanie, że pełne półki w sklepach i likwidacja kartek to najważniejszy wymiar zmian, najczęstsze jest wśród osób, które pamiętają realia PRL - wśród respondentów w wieku 18-24 lata o lepszym zaopatrzeniu rynku i braku kolejek mówił co dziewiąty (11 proc.), a w starszych rocznikach - przynajmniej co czwarty ankietowany (25 proc. - 29 proc.).

W 1999 r. najważniejszą pozytywną zmianą w ocenie badanych było lepsze zaopatrzenie sklepów (42 proc.). Zaopatrzenie rynku nadal pozostaje numerem jeden, ale wymienia je znacznie mniej ankietowanych niż dziesięć lat temu.

Jeśli chodzi o dziedziny, w których - zdaniem badanych - od roku 1989 zmieniło się w Polsce na gorsze, można mówić o trzech grupach spraw. Pierwsza związana jest z rynkiem pracy - problemem bezrobocia i likwidacji zakładów pracy, druga wiąże się z brakiem pieniędzy - biedą i rosnącymi kosztami utrzymania, a trzecia - z pogarszającą się jakością świadczeń zdrowotnych i systemem opieki socjalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,49

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane