REKLAMA
REKLAMA

Zleceniobiorcy muszą za podobne zadania dostawać podobne wynagrodzenie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 2 grudnia 2009 12:14

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia w tej samej firmie będą mogły domagać się wyższej płacy lub udzielenia urlopu, jeśli uprawnienia te przysługują innym zleceniobiorcom - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

REKLAMA

Pracodawca nie będzie mógł według własnego uznania przyznawać dodatkowych uprawnień osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeżeli wypłaci im wynagrodzenie w różnej wysokości, mimo że podwładni wykonują te same obowiązki, będzie musiał liczyć się z zarzutem dyskryminacji. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Wkrótce ma on trafić pod obrady Rady Ministrów.

Nowe przepisy przewidują, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie z jakichkolwiek przyczyn w szczególności ze względu np. na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie. Każdy, kto uzna, że doszło do naruszenia zasady równego traktowania, będzie miał prawo żądać przed sądem zaniechania takich działań, usunięcia ich skutków, odszkodowania za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Eksperci podkreślają, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania do tzw. samozatrudnionych.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11855

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA