Zmiany prawne ułatwią rozliczenia z ZUS-em

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 21 grudnia 2009 11:58

Należności firm wobec ZUS będą się przedawniać po pięciu, a nie po 10 latach. Pracownicy nie otrzymają druku ZUS RMUA co miesiąc, a tylko raz w roku oraz 14 zamiast 7 dni na zgłoszenie nowego pracownika do ZUS - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Gospodarski przesłało do konsultacji społecznych projekt ustawy, który ma zacząć obowiązywać od 2011 roku. Projekt przewiduje m.in. niższe kary dla firm spóźniających się z opłacaniem składek do ZUS, ułatwienia w odraczaniu czy rozkładaniu na raty należności.


Projekt zakłada specjalne wynagrodzenie dla firm, które zajmują się pobieraniem składek od pracowników oraz ustaleniem prawa i wypłatą świadczeń. Na przykład gdy pracodawca przygotowuje dane potrzebne ZUS do przyznania emerytury oraz wypłaca świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Opłata dla firm będzie ustalona jako procent kwot wypłaconych świadczeń. 

Drugi rodzaj wynagrodzenia będzie przysługiwał firmom z tytułu terminowego wpłacania do ZUS składek. Chodzi więc o połowę składki emerytalnej, część składki rentowej czy składkę chorobową. Firmy mają w ten sposób zyskać ok. 100 mln zł. Z kolei za nieterminowe opłacanie składek przedsiębiorca będzie mógł zostać ukarany składką podwyższoną o 30 proc., a nie jak obecnie o 100 proc. 

Resort gospodarki chce też wydłużyć termin, które mają firmy, aby zgłosić do ZUS niezbędne informacje - z 7 do 14 dni. Chodzi m.in. o zgłoszenie do ubezpieczeń samej firmy, zmian w zgłoszeniu czy zatrudnianych przez firmę pracowników.

Firmy muszą też obecnie przez 10 lat od momentu przekazania do ZUS przechowywać kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących. MG chce skrócić ten okres do 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane