Zmiany w warunkach przyznawania wolnego na szkolenie pracownika

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 8 października 2009 11:26

Pracownikowi, który podejmie naukę w systemie dziennym, będzie przysługiwał urlop szkoleniowy lub zwolnienie z części dnia pracy na czas trwania obowiązkowych zajęć. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji kodeksu pracy dotyczącego podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników - czytamy w Dzienniku Gazeta Prawna.

Pracodawca, który chce skierować pracowników na szkolenie lub naukę w szkole, będzie zawierał z nimi umowy, które określą wzajemne prawa i obowiązki stron. W Senacie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który trafi teraz do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, który zbada, czy projektowane zmiany są zgodne z prawem UE.

Zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników muszą się zmienić, bo obecnie obowiązujące przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne. Artykuł 103 kodeksu pracy i rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych stracą moc obowiązującą 10 kwietnia 2010 r.
Projekt nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie przedstawiło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zakłada on m.in., że pracownik będzie musiał zgodzić się na udział w szkoleniu opłaconym przez pracodawcę. Otrzyma jednak w zamian dzień wolny, jeśli odbędzie się ono poza czasem pracy.
Jeżeli oba projekty wpłyną do Sejmu, posłowie będą pracować nad nimi łącznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    17,99

  • Śr

    15,17

  • Min

    10,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane