Związkowcy domagają się krótszych godzin pracy w Wigilię

Autor: PAP 15 grudnia 2009 12:14

O możliwie najwcześniejsze zamknięcie sklepów w Wigilię zaapelowała do pracodawców Solidarność handlowców. To apel przede wszystkim do dużych sieci handlowych, by ich pracownicy mogli ten wieczór spokojnie spędzić z rodziną - informuje PAP.

Ok. 70 proc. zatrudnionych w handlu to kobiety, które po powrocie z pracy będą musiały przygotować Wigilię. Związkowcy przypominają, że pracownicy po zamknięciu sklepów mają jeszcze obowiązki związane np. ze zdaniem kasy i posprzątaniem sklepu. "S" prosi jednocześnie klientów, by nie odkładali świątecznych zakupów na ostatnią chwilę.

Wcześniej, np. o godz. 14, pracę kończą jednak głównie pracownicy mniejszych sklepów. 

W ocenie związkowców, skrócenie godzin handlu w niektóre dni powinno stać się obowiązkiem ustawowym. Zdaniem związkowców, wystarczyłoby, by ujęty w Kodeksie pracy wykaz dwunastu świąt, w które handel jest zakazany, uzupełnić o dni, w których handluje się krócej: Wigilię czy Wielki Piątek.
Z danych zebranych przez handlową Solidarność wynika, że większość dużych sieci handlowych skończy pracę w Wigilię o godz. 16. Niektóre markety Tesco w Warszawie będą pracować do 18., w Katowicach czy Tarnowskich Górach - do 17. Tylko nieliczne sklepy, jak Real w Bytomiu czy domy handlowe w centrum Katowic, skończą pracę o 15.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,36

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane