Związkowcy walczą o wolne niedziele

Autor: Dziennik Zachodni 15 października 2009 09:44

Handlowcy otwierają sklepy w niedziele, bo przychodzą klienci. Klienci przychodzą, bo handlowcy otwierają sklepy. Ten zaklęty krąg chce przerwać "Przymierze na rzecz wolnej niedzieli" - czytamy w Dzienniku Zachodnim.

Ponieważ jego członkowie obawiają się wcześniejszych wyborów parlamentarnych, zrezygnowali z projektu obywatelskiego ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Chcą za to namówić PiS lub PSL do szybszego złożenia projektu poselskiego. Niebawem zasypią nas plakatami i ulotkami, by zyskać naszą przychylność. Związkowcy mają już połowiczną zgodę pracodawców.

Jednak wielkie sieci handlowe stanowczo sprzeciwiają się zakazowi niedzielnego handlu. Przedstawiły Ministerstwu Pracy wyliczenia, że może to doprowadzić do bezrobocia nawet 70 tys. osób. To oznacza 590 mln zł rocznie na zasiłki dla bezrobotnych, spadek wpływów budżetowych oraz mniejsze wpływy do funduszu pracy czy gwarantowanych świadczeń pracowniczych na kwotę od 540 do nawet 760 mln zł rocznie. Takie wyliczenia sprawiły, że resort pracy również nie popiera planów Przymierza na rzecz wolnej niedzieli.

- Ostatnio pracodawcy zaproponowali kompromis i godzą się, by sklepy były otwarte do godziny 12 - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. - Nie ma co straszyć zwolnieniami z pracy z powodu mniejszych obrotów. W polskich sklepach dzisiaj brakuje 200 tys. pracowników.

Potwierdza te braki również Małgorzata Więch, prezes Unii Polskich Sieci Detalicznych. Inni uczestnicy Przymierza przypominają, że sprzedaż w Polsce w ostatnim roku wzrosła o 5,7 proc., w tym w branży spożywczej o 11,9 proc. Nie ma więc mowy o utracie przez państwo części podatków, w tym VAT.

By jednak wolna niedziela mogła być chroniona, potrzebna jest nowelizacja Kodeksu pracy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane