Zwolniony kasjer skarży pracodawcę

Autor: GW 6 marca 2009 12:52

Przed zielonogórskim sądem odbyła się kolejna rozprawa Piotra Krzyżaniaka. 20-latek działa w Inicjatywie Pracowniczej, która oprócz "Sierpnia 80", należy do czołówki radykalnych polskich związków zawodowych.

Krzyżaniak już trzykrotnie został zwolniony z pracy kasjera w sieciach hipermarketów. Wcześniej pracował w Auchan i Tesco. Za każdym razem pracę tracił po ujawnieniu jego związkowej działalności. Ostatnio pracował m.in. jako kasjer w markecie Alma w galerii Focus Mall. Po trzech miesiącach próby dostał angaż na trzy lata. W grudniu ub.r. powiadomił szefów marketu o powstaniu komisji międzyzakładowej. Poprosił o wskazanie tablicy informacyjnej i pokoju na zebranie związkowe. Następnego dnia został zwolniony. Teraz skarży firmę o dyskryminację.

Wczoraj jego pełnomocnik złożył wniosek o rozszerzenie powództwa. Chce, aby firma przywróciła jego klienta do pracy. Tymczasem zgodnie z prawem pracy, zwolniony dyscyplinarnie pracownik, który tak jak Krzyżaniak był zatrudniony jedynie na czas określony, może liczyć wyłącznie na odszkodowanie. - Jesteśmy przekonani, że doszło do dyskryminacji. Przepis jest niezgodny z konstytucją oraz z ustawą o związkach zawodowych. Firmy w ten sposób pozbywają się niewygodnych pracowników. Wolą zapłacić psie odszkodowanie, niż tolerować organizacje pracownicze w zakładzie. W czasie kryzysu problem dotyczy coraz szerszej grupy osób. Zastraszeni pracownicy nie będą ryzykować utraty zatrudnienia i z działalności związkowej zaczną się wycofywać - tłumaczy przed sądem Piotr Ikonowicz, szef Nowej Lewicy, były opozycjonista antykomunistyczny, a potem działacz PPS i poseł SLD.

Pełnomocnik sieci Alma twierdzi, że Krzyżaniaka zwolniono nie za działalność związkową, ale rażące naruszenia obowiązków. Jak wyjaśnia były kasjer, na stoisku mięsnym ekspedientka nakleiła omyłkowo na niewielką paczkę z mięsem cenę za kości. Kasując towar, nie zauważył tej pomyłki. Jego błąd kosztował kilka złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane