Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lidl testuje nietypowy system pracy. Podobny ma już Dino

Sektor detaliczny w Finlandii opracował nowy elastyczny model pracy. Dyskont Lidl wdraża go jako pierwszy. Na czym polega?
Reklama

Lidl wdraża nowe modele organizacji pracy w sklepach. O zmianach informuje Kaupan Liitto (Konfederacja Fińskich Związków Zawodowych).

 

Jak pracuje się w sklepach w Finlandii?

Udział pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w sektorze handlu detalicznego w Finlandii wynosi około 60%. Jeśli chodzi o samą spożywkę odsetek pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin wynosi około 80%.

Na czym polega nowy model pracy w sklepach Lidl?

Elastyczny czas pracy to model wypracowany w ramach układu zbiorowego  dla sektora handlu detalicznego. Polega na tym, że osoba pracująca mniej niż 37,5 godziny otrzymuje wynagrodzenie za cały miesiąc. W zamian taki pracownik przyjmuje dodatkowo tak zwane „elastyczne godziny”. W ten sposób łączna liczba przepracowanych godzin odpowiada pracy w pełnym wymiarze godzin.

Lidl mówi, że pracownicy są zadowoleni

Satu Ihalainen, menedżer HR w Lidl, mówi: „Jesteśmy bardzo podekscytowani nowymi modelami. Chcemy zaoferować naszym pracownikom system dostosowany do różnych sytuacji życiowych. Otrzymaliśmy pozytywne opinie od załogi”.

Różne godziny pracy, różne lokalizacje sklepów Lidl

Lidl informuje pracowników o godzinach oferowanych jako tzw. „elastyczny czas” co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem ich zmiany.

To nie wszystkie zmiany jakie wprowadza dyskont. Nowością jest również tzw. regionalny model pracy. 

Pracownicy Lidla pracują w jednej lub kilku lokalizacjach poza swoimi stałymi placówkami. Inną opcją jest znana godzina zmiany, ale lokalizacja jest ujawniana z dosyć krótkim wyprzedzeniem czasowym.

Przypomnijmy, że w Polsce model tzw. mobilnego sprzedawcy oferuje sieć Dino.

 

Już około 50 pracowników Lidla korzysta z tzw. "elastycznego pełnego wymiaru godzin" lub pracuje jako regionalni sprzedawcy w Espoo, Laponii i środkowej Finlandii.

Lidl zamierza w tym roku finansowym zwiększyć liczbę do 100.

„Ludzie chcieli mieć tę pracę w pełnym wymiarze godzin, ale wielu doceniło również możliwość poznania nowych kolegów i zdobycia doświadczenia w różnych lokalizacjach” — dodał Ihalainen.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (10)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum