Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Badanie: Większość świątecznego budżetu Polacy przeznaczą na zakupy spożywcze

Z badań PAYBACK Opinion Poll wynika, że Polacy po raz kolejny podejdą z rozsądkiem do świątecznego budżetu. Przeciętny polski konsument wyda na prezenty mikołajkowe minimum 100 zł. Więcej wydamy na Boże Narodzenie - nawet do 500 zł. Jednak 67 proc. badanych stawi czoła świątecznej gorączce i obierze jakąś strategię zakupową. W Nowy Rok wejdziemy bez pompy. Kupimy głównie jedzenie i alkohol, na które przeznaczymy maksymalnie po 100 zł.
Reklama
Wyniki PAYBACK Opinion Poll udowadniają, że zdecydowana większość Polaków lubi wręczać świąteczne prezenty. Zaczynamy już na początku grudnia: 81 proc. ankietowanych obdaruje swoich bliskich w Dniu Św. Mikołaja. Sięgniemy po sprawdzone pomysły: słodycze (44 proc.), książki, filmy, płyty muzyczne lub gry komputerowe (39 proc.), perfumy lub kosmetyki (38 proc.), odzież, obuwie lub dodatki do stroju (30 proc.) oraz zabawki (28 proc.).
Większość ankietowanych (42 proc.) planuje wydać na prezenty mikołajkowe powyżej 100 zł. Na zakupy udamy się głównie do centrów handlowych (51 proc.) lub zrobimy je online (39 proc.). Wzrosło zainteresowanie sklepami z wyspecjalizowanym asortymentem - w tym roku odwiedzi je o 10 proc. więcej osób niż w 2012 roku.

71 proc. badanych zamierza utrzymać wydatki związane z organizacją Świąt na poziomie z 2012 roku. Także świąteczny budżet zostanie podzielony w podobny sposób: Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na produkty spożywcze i prezenty. Stosunkowo najmniej wydamy na choinkę i świąteczne dekoracje.
Na zakupy spożywcze ponad 40 proc. ankietowanych planuje wydać od 201 do 500 zł, a 22 proc. zwiększy tę kwotę nawet do 1 000 zł. Za to około co czwarta osoba postara się zamknąć w kwocie 200 zł.
Równie duży koszt będą stanowiły upominki pod choinkę - choć zamierza je kupić 80 proc. Polaków, czyli o 14 proc. mniej niż w 2012. Za to w 2013 6 razy więcej osób samodzielnie wykonana podarunki. Ci, którzy zdecydują się na zakup prezentów, przeznaczą na nie od 201 do 500 zł - tak zadeklarowało 45 proc. badanych. Około co czwarta osoba postara się ograniczyć wydatki do 200 zł.
Pieniądze na zakupy bożonarodzeniowe niemal 60 proc. ankietowanych weźmie z bieżącego budżetu domowego. 18 proc. ma oszczędności odłożone specjalnie na ten cel. 11 proc. ankietowanych, czyli niemal dwa razy więcej osób niż w ubiegłym roku, wykorzysta bony towarowe otrzymane od pracodawcy. 4 proc. zapłaci za zakupy kartą kredytową. Także w tym roku Polacy nie chcą brać pożyczek na święta.

Wyniki badań pokazują, że coraz więcej osób jest przekonane, że przygotowanie do świątecznych zakupów pozwoli im zaoszczędzić. Dlatego 67 proc. Polaków przyjmie jakąś taktykę zakupową. W tym roku stawiamy przede wszystkim na listę, z którą do sklepów uda się 41 proc. ankietowanych. 
Rośnie odsetek osób preferujących robienie bożonarodzeniowych zakupów z dużym wyprzedzeniem. Ponad połowa Polaków nabyła niektóre prezenty już w listopadzie, a nawet wcześniej (to wzrost o 17 proc. w stosunku do 2012).
W poszukiwaniu gwiazdkowych upominków niemal połowa Polaków uda się do centrów handlowych. W tym celu chętnie odwiedzimy też sklepy internetowe (42 proc.). Z badań wynika, że wzrosła popularność mniejszych, wyspecjalizowanych sklepów (34 proc.) względem super- i hipermarketów (26 proc.). Do tych ostatnich zdecydowana większość ankietowanych pójdzie za to na bożonarodzeniowe zakupy spożywcze (87 proc.). Część sprawunków nabędziemy także w osiedlowych sklepach (32 proc.) oraz na bazarach (23 proc.).

Sylweter będzie dla większości Polaków kameralny. Na produkty spożywcze i posiłki 40 proc. ankietowanych wyda w tym roku do 100 zł. Kolejne 39 proc. jest skłonne zwiększyć tę kwotę o 200 zł. Na alkohol niemal 2/3 respondentów przeznaczy do 100 zł. Jednak około co piąta osoba nie kupi napojów wyskokowych. 

To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK metodą ankiety online, na grupie 476 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat, dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum