Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

E-commerce latem doświadcza spowolnienia. Eksperci komentują dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły o 11,5 proc. w czerwcu 2023 r., według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Porównując z poprzednim miesiącem, ceny pozostały bez zmian. Ten odczyt potwierdza wcześniejsze szacunki.
Reklama

 

Maciej Pawłowicz z ASM Group oraz Sebastian Błaszkiewicz z Unity Group skomentowali dzisiejsze dane dotyczące poziomu inflacji w czerwcu. Pawłowicz zauważył, że tempo wzrostu cen spowolniło w Polsce - z rekordowych 18,4 proc. w lutym do 11,5 proc. na koniec czerwca. Przyszłe kwartały będą kluczowe dla oceny sytuacji na rynku handlowym, ponieważ konsumenci zaczynają wykorzystywać wyższe płace wynegocjowane w ostatnich miesiącach. Poprawa nastrojów konsumenckich i wzrost wydatków konsumpcyjnych prognozowany na drugą połowę roku powinny znaleźć odzwierciedlenie w sektorze detalicznym oraz innych obszarach dóbr konsumpcyjnych.

Inflacja nadal doskwiera Polakom 

Sebastian Błaszkiewicz z Unity Group zauważył, że inflacja nadal towarzyszy Polakom zarówno w kraju, jak i za granicą. Choć niektórzy odkładają środki na wakacje, aby dostosować się do wzrostu cen, optymizm może być skromny. Handel, w tym e-commerce, doświadcza wyraźnego spowolnienia w okresie letnim, ale przewiduje się pewien wzrost sprzedaży pod koniec wakacji, związany z konkretnymi potrzebami zakupowymi, takimi jak rozpoczęcie roku szkolnego.

Prognozy inflacji Narodowego Banku Polskiego są optymistyczne, ale realny odbiór cen przez konsumentów i przedsiębiorców może mieć istotne znaczenie dla kształtowania się gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum