Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GUS: Ceny żywności obniżyły się w listopadzie o 0,4 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1% (w tej samej skali zmieniły się ceny zarówno towarów, jak i usług). Największy wpływ na wskaźnik miały niższe ceny żywności (o 0,4%).
Reklama

Najbardziej potaniały owoce (o 2,7%), mąka (o 0,8%) oraz mięso (przeciętnie o 0,6%, w tym mięso drobiowe – o 1,3%, wieprzowe – o 0,9%, wędliny – o 0,4%, przy wzroście cen mięsa wołowego i cielęcego – o 0,3%). Tańsze niż w październiku br. były tłuszcze roślinne (o 0,6%), pieczywo (o 0,4%), a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,2%, w tym mleko – o 1,0%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,3%, przy wzroście cen serów i twarogów – o 0,3% oraz jaj – o 0,1%). Niższe niż w poprzednim miesiącu były ceny cukru (o 0,1%).

Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za warzywa i czekoladę (po 0,7%) oraz tłuszcze zwierzęce i ryż (po 0,5%). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen ryb i owoców morza (o 0,1%).

Napoje bezalkoholowe potaniały w listopadzie br. przeciętnie o 0,1%. Obniżyły się ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,3%) oraz wód mineralnych lub źródlanych (o 0,2%). Ceny kawy pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w październiku br. płacono za herbatę (o 0,4%) oraz kakao i czekoladę w proszku (o 0,1%). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2% więcej, a za napoje alkoholowe o 0,2% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum