Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jedna trzecia Polaków zaciąga pożyczki, najczęściej na zakup RTV/AGD

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Profi Credit przez ARC Rynek i Opinia co trzeci z nas w ciągu ostatnich dwóch lat wziął kredyt lub pożyczkę, najczęściej na zakup sprzętu RTV/AGD (39 proc.). Tylko co drugi rodak analizuje, czy stać go na zaciągnięcie zobowiązania - informuje serwis rp.pl.
Reklama

Polacy dodatkowe środki przeznaczają najczęściej na zakup sprzętu RTV/AGD (tak zadeklarowało 4 na 10 ankietowanych). Na kolejnym miejscu był zakup samochodu (22 proc.), zaspokojenie podstawowych potrzeb (19 proc.), spłata zaciągniętych wcześniej zobowiązań (18 proc.) oraz zakup nieruchomości (17 proc.) czy sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego (17 proc.).

– Jak pokazują liczne dane, wśród sprzętów RTV/AGD, które kupujemy na raty od lat niezmiennie królują telefony i komputery. To urządzenia bez których obecnie ciężko funkcjonować, a które wymieniamy częściej niż samochód czy mieszkanie – stąd właśnie na nie najczęściej zaciągamy zobowiązanie finansowe – mówi Jarosław Czulak, dyrektor Działu Marketingu w Profi Credit Polska.

Zaledwie 53 proc. badanych przed zaciągnięciem pożyczki dokładnie analizuje swoje wydatki – kobiety deklarowały to nieco częściej niż mężczyźni (59 proc. do 48 proc.). Wydatki częściej kalkulują osoby starsze. 80 proc. osób pomiędzy 55 a 65 rokiem życia zaznaczyło w badaniu, że gruntownie sprawdza swoje możliwości finansowe zanim zdecyduje się ubiegać o dodatkowe środki. W przypadku pozostałych grup wiekowych odsetek ten wynosił tylko 47 proc.

–Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania, regionu statystycznego GUS i wykształcenia próbie 956 osób w wieku 18-65 lat.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum