Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Konfederacja Lewiatan: Inflacja nadal niska

Dane o inflacji w grudniu 2013 roku wpisują się w całoroczny trend bardzo niskiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jedynie opłaty związane ze zdrowiem oraz ceny napojów alkoholowych i tytoniu wzrosły bardziej niż w grudniu 2012 roku. Alkohol zdrożał, bo zapowiedziano podwyżkę akcyzy na produkty alkoholowe od początku tego roku. Cześć producentów podniosła ceny, gdyż gwałtownie wzrósł popyt na napoje alkoholowe - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Reklama
W całym 2013 roku inflacja wyniosła 0,9 proc. i była najniższa od 10 lat. Największy wpływ na niską inflację w ubiegłym roku miał spadek cen paliw o 4 pkt proc., spadek cen odzieży i obuwia oraz opłat związanych z łącznością, co było spowodowane coraz tańszymi usługami telekomunikacyjnymi. W tej ostatniej grupie zdrożały prawie o jedną czwartą tylko usługi pocztowe. Niższe były również ceny energii elektrycznej (o 0,5 pkt proc.), co nieznacznie, ale pozytywnie wpłynęło na zasobność portfeli Polaków. Natomiast zdecydowanie uderzyły Polaków po kieszeni opłaty za wywóz śmieci (średnioroczny wzrost o prawie 30 proc.).
- W 2014 roku inflacja, jeśli nie pojawią się jakieś zewnętrzne czynniki na które nie będziemy mieli wpływu, na pewno nie przekroczy 2,5 proc., czyli będzie niższa od celu inflacyjnego. W połowie roku pewnie zbliży się do 1,5 proc., a w końcu roku nie przekroczy 2 proc. Trudno się wobec tego spodziewać szybkiej podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jeśli ona nastąpi to dopiero w ostatnich miesiącach roku - tłumaczy ekonomistka.

Niska inflacja będzie miała negatywny wpływ na tegoroczny budżet i może spowodować, że wpływy z podatków pośrednich będą niższe od zaplanowanych w budżecie państwa na 2014 r.. Ratunkiem dla budżetu może być wyższy, niż zaplanowano w budżecie na 2014 r. (2,5 proc.) wzrost PKB. Na szczęście jest na to szansa.

Inflacja w grudniu 2013 roku., w ujęciu rocznym, wyniosła 0,7 proc., wobec 0,6 proc. w listopadzie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum