Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Lokalne sklepy to wielki potencjał. Czas, by dostrzegli go producenci

Choć lokalne sklepy są głównym kanałem sprzedaży dla markowych słodyczy, alkoholi i napojów, to ich producenci od lat lepsze warunki cenowe proponują dyskontom i supermarketom. Dlaczego? Odpowiedzi na to szuka Grupa Eurocash, która co kwartał publikuje ranking Równi w Biznesie. – Chcemy uświadomić producentom, jak wiele tracą, nie doceniając potencjału lokalnych przedsiębiorców. To ważny element naszej strategii na kolejne lata – mówi Małgorzata Obrębska z Grupy Eurocash.
Reklama

Równi w biznesie? Póki co cały czas nie!

Z biznesowego punktu widzenia wydaje się, że lokalne sklepy powinny być dopieszczane przez producentów towarów markowych. Na ich półkach nie rozpychają się bowiem produkty marki własnej, które konkurują z towarami producenckimi niższą o ok. 30 proc. ceną.  Z rankingu Równi w Biznesie za IV kwartał 2022 r. wynika jednak, że tak się nie dzieje, a najwięksi markowi producenci mniej atrakcyjne warunki handlowe oferują właśnie lokalnym sklepom. I tak firmy Vobro i Storck (praliny), Coca-Cola Company (soki i napoje niegazowane), a także De Care (makarony) i McCormick (musztardy) sprzedają swój towar do lokalnych sklepów po cenach znacznie wyższych niż do supermarketów i dyskontów. Największy rozdźwięk cenowy w ofercie można zauważyć w przypadku firm Foodcare (przyprawy) i Unilever (środki do prania), czyli dostawców, którzy dużą część zysków – odpowiednio 42 i 32 proc. – generują ze sprzedaży produktów na wyłączność dla dyskontów i supermarketów. Taka strategia jest błędem – przekonuje Grupa Eurocash.

– Lokalne sklepy są dla producentów świetnymi partnerami w dotarciu do konsumenta. Są blisko swoich klientów, doskonale znają ich potrzeby, mają z nimi indywidualne relacje i cieszą się ich zaufaniem. Docierają do miejscowości, w których nie ma dyskontów i supermarketów. W dodatku produkty markowe odpowiadają w nich za ok. 95 proc. sprzedaży – mówi Małgorzata Obrębska, dyrektor Działu Zakupów Centralnych i Marki Własnej w Grupie Eurocash.


Ranking Równi w Biznesie, przygotowany na bazie posiadanych danych agencji NielsenIQ,  od kilku lat informuje, jakie oferty handlowe producenci proponują sklepom, a jakie największym centralnie zarządzanym sieciom handlowym w kraju. Ranking pokazuje też dobre przykłady: dostawców, którzy rozumieją rynek i oferują sprawiedliwe warunki współpracy wszystkim kanałom sprzedaży – w tym także sklepom niezależnym. Wśród nich znalazły się S.M. Gostyń (masła), Gemini Grupe (ryż) czy Procter&Gamble (środki do prania), a także AGRO-TOP (konserwy mięsne) i Epicom (papier toaletowy).

Strategia Grupy Eurocash - lokalność

Grupa Eurocash od lat walczy o sprawiedliwe warunki dla handlu niezależnego, który pod naporem centralnie zarządzanych sieci dyskontów i supermarketów traci udziały w rynku handlowym. Grupa Eurocash nie chce się na to zgodzić, dlatego w strategii na lata 2023-2025 firma zapowiedziała intensywne działania na rzecz ułatwienia współpracy producentom i przedsiębiorcom prowadzącym lokalne sklepy. Efektem mają być m.in. lepsze oferty handlowe dla lokalnych sklepów współpracujących z Grupą Eurocash.

– Wraz z Grupą Comp rozwijamy EuroPlatform umożliwiającą implementację oferty handlowej sieci w lokalnych sklepach. Dzięki temu konsumenci mają dostęp do atrakcyjnych cen rekomendowanych i promocji, a producenci pewność, że ich akcje są w sklepach skutecznie wdrożone. Narzędzie ma zdolność integrowania różnych systemów POS i kas fiskalnych. Z jego pomocą producenci są w stanie łatwo komunikować się z zespołami lokalnych sklepów i monitorować wyniki promocji w całej sieci. Rozwijamy platformę po to, żeby z jednej strony ułatwić pracę przedsiębiorcom, a z drugiej – zwiększyć atrakcyjność lokalnych sklepów w oczach konsumentów i dostawców. Jesteśmy przekonani, że to przełoży się na oferowane współpracującym z nami przedsiębiorcom warunki współpracy – tłumaczy Małgorzata Obrębska z Grupy Eurocash.

Cena rządzi, ale lokalność też

– Nie możemy zaprzeczyć, że cena stała się znowu najważniejszym kryterium wyboru sklepu przez konsumenta. Dlatego prowadzony od kilku lat przez Grupę Eurocash ranking Równi w Biznesie jest dziś jeszcze istotniejszy dla rynku. Producenci muszą dzisiaj naprawdę zacząć sprawiedliwie traktować różne kanały dystrybucji, inaczej za kilka lat ich oferta będzie ograniczona do jedynie kilku pozycji sprzedawanych w dyskontach - wskazuje Pedro Martinho, członek zarządu Grupy Eurocash.

Wyniki czterech kwartalnych edycji rankingu Równi w Biznesie za 2022 r. są dostępne na stronie: 
https://grupaeurocash.pl/przedsiebiorca/sila-zakupowa/ranking-rowni-w-biznesie

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum