Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przez suszę hurtowe ceny karpia będą wyższe

Hurtowe ceny karpia w tym roku, w związku z suszą latem, będą nieco wyższe - twierdzą eksperci i hodowcy ryb, którzy uczestniczyli w Jesiennej Konferencji Rybackiej w Graczach na Opolszczyźnie. Ich zdaniem podwyżek nie powinni odczuć indywidualni konsumenci.
Reklama

Dr Andrzej Lirski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w rozmowie z PAP na piątkowej konferencji w Graczach powiedział, że zdecydowanie można się spodziewać, iż tegoroczne odłowy karpia będą niższe i produkcja tej ryby w skali kraju spadnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powodem jest tegoroczna susza, która dała się we znaki nie tylko rolnikom, ale też hodowcom ryb. "Ten rok zostanie przez nich zapewne zapamiętany jako szczególnie trudny" - zaznaczył.

Wysokie temperatury i brak wody w stawach powodowały m.in. zakwit sinic, tzw. przyduchy i śnięcia ryb. Rybacy ograniczali też karmienia, by ograniczyć metabolizm, a to ograniczało przyrost. Ponosili też dodatkowe nakłady na prace i sprzęt, by ograniczać skutki suszy.

Dr Lirski dodał, że pełny bilans strat w gospodarstwach rybackich będzie można wyliczyć dopiero po zakończeniu odłowów. "Ale niewątpliwie już można stwierdzić, że tegoroczna produkcja będzie niższa" - podkreślił.

W związku z tym - jak powiedział - ceny powinny być korzystniejsze dla gospodarstw rybackich, niż w poprzednich 3 latach. "W latach ubiegłych na skutek różnych czynników te ceny spadały. W ub. roku były zupełnie nieadekwatne do kosztów produkcji" - mówił. Podał, że w ub. roku średnia cena hurtowa kilograma karpia w skali całej Polski wynosiła 8 zł 38 gr; a dla przykładu w 2011 roku - 10 zł 29.

Wyjaśnił, że "przyzwoita cena" za kilogram tej ryby w hurcie powinna oscylować w granicach 10 zł. Wtedy dawałaby szansę na pokrycie kosztów produkcji i zysk.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Krogulnej (Opolskie) Janusz Preuhs powiedział PAP, że prowadzone przez niego gospodarstwo - jedno z największych na Opolszczyźnie - jest na półmetku jesiennych odłowów karpia. Zapewnił, że "wyniki są zadowalające" - mimo tegorocznej trudnej sytuacji. Według jego szacunków odłowy w Krogulnej powinny się zakończyć na poziomie z lat ubiegłych, gdy ze stawów wyciągano 350-400 ton ryby. "W tym roku może to być ok. 380 ton" - podał.

On także podkreślił, że warunki pogodowe w wielu miejscach poczyniły straty albo wymagały dodatkowych nakładów. To m.in. zdaniem Preuhsa spowoduje podwyżkę ceny karpia w hurcie - w jego opinii o kilka procent. Podał, że może się ona zbliżyć do 9 zł za kilogram.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum