Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Smaki PRLu - po tych produktach pozostało jedynie wspomnienie

Część Polaków ma sentyment do produktów spożywczych, które były popularne za czasów PRL-u. Niektóre z nich to kultowe już marki, które wówczas stanowiły podstawę codziennego jadłospisu. Choć wiele z tych produktów przetrwało do dzisiaj, to jednak wiele zniknęło z rynku, a ich smak pozostał tylko w pamięci konsumentów.
Reklama

Cukierki "Krówki" - symbol polskich fabryk

Krówki to słodki smakołyk, którego historia sięga końca XIX wieku. W czasach PRL-u "krówki" stały się jednymi z najpopularniejszych cukierków w Polsce. Te, które rościły sobie prawo do bycia tymi jedynymi zniknęły z półek po prywatyzacji fabryki w latach 90.

Czekolada "Poznańska"

"Poznańska" to marka czekolady, która była popularna w Polsce w latach 70. i 80. W tamtych czasach była to najdroższa czekolada na rynku, ale mimo to cieszyła się dużą popularnością. Marka ta zniknęła z rynku w latach 90. i już nigdy nie powróciła.

Czekolada
Czekolada

Serki homogenizowane "Turek"

W czasach PRL-u nikt nie wyobrażał sobie kanapek bez "Turka". Po transformacji ustrojowej i prywatyzacji wiele fabryk zniknęło z rynku, w tym także fabryka produkująca serki homogenizowane "Turek".

Chleb "Włoski"

Chleb "Włoski" to marka chleba, która była produkowana w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku. Był to chleb biały, który miał charakterystyczne, ciemne plamki na skorupce. Po prywatyzacji wiele piekarni zniknęło z rynku, które został przejęty przez prywatne spółki i przestały produkować ten rodzaj chleba.

Cymes - napój PRLu

Popularny napój gazowany o smaku pomarańczowym, cytrynowym i truskawkowym. Produkowany był w latach 80. i 90. przez Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Cymes" w Sierpcu. Z powodu braku rentowności produkcja została zakończona. W portfolio marki znajdowały się również małe napoje w kartonikach do których była dołączona słomka. 

Cymes - napój PRLu, fot. ceneo.pl
Cymes - napój PRLu, fot. ceneo.pl

Cukierki Fatro warszawskiej produkcji

Fatro, to popularne cukierki o smaku truskawkowym, malinowym, cytrynowym i pomarańczowym. Produkowane były w latach 60. i 70. przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Fatro" w Warszawie. Produkcję zakończono po przemianach ustrojowych.

Gofrowe Paluszki z zakładu w Lublinie

Chrupiące paluszki o smaku gofrów produkowane były w latach 80. i 90. przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Kopernik" w Lublinie. Produkcję zakończono po transformacji ustrojowej.

Guma Turbo z Opola

Guma Turbo, to popularna guma do żucia o smaku mięty, cytryny, truskawki i maliny. Produkowana była w latach 80. i 90. przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Odra" w Opolu. Produkcja zakończyła się po transformacji ustrojowej.

Guma Turbo powstawała w Opolu, fot. shutterstock
Guma Turbo powstawała w Opolu, fot. shutterstock

Polan - wędliny PRLu

Popularna marka wędlin, produkowana w latach 60. i 70. przez Zakłady Mięsne "Polan" w Warszawie. Wraz z upadkiem PRL-u produkcja została zakończona.

Puchatek - cukierki z Radomia

Cukierki owocowe, produkowane w latach 70. i 80. przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Puchatek" w Radomiu. Produkcja zakończona została po zmianach ustrojowych w latach 89 - 90. 

Irysy z fabryki Jutrzenka

Cukierki Irysy to kultowy smak PRL-u. Te małe, kolorowe cukierki o charakterystycznym, owocowym smaku były nieodłącznym elementem dzieciństwa wielu Polaków. Irysy były produkowane w Zakładach Cukierniczych Jutrzenka. Ich produkcja została przerwana wiele lat temu.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum