Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W Polsce jest ponad 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. To rekord

Na koniec listopada w rejestrze REGON zarejestrowanych było okrągłe 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. To prawdopodobnie najwyższy wynik w historii. Rekordowo duże jest też zainteresowanie zakładaniem własnego biznesu – w ciągu ostatnich 12 miesięcy co miesiąc przybywało średnio aż 24,5 tys. nowych firm – informuje firma Tax Care.
Reklama

GUS od początku 2012 r. publikuje elektroniczną bazę przedsiębiorców wpisywanych do rejestru REGON. Licząc od tego okresu, liczba jednoosobowych firm jeszcze nigdy nie osiągnęła poziomu 3 mln, aż do teraz, kiedy w listopadzie 2017 r. wyniosła dokładnie 3,001 mln (jak wynika z najnowszych danych dot. rejestru REGON).

– Podsumowując miniony rok, nie sposób nie wspomnieć o dużej aktywności zaobserwowanej w środowisku MŚP, a także wśród osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Przeprowadziliśmy niemalże 200 warsztatów pt. „Przedsiębiorcą być!” na terenie całego kraju – względem 2016 r. liczba tych spotkań potroiła się, a w stosunku do 2015 r. zorganizowaliśmy ich aż cztery razy więcej – mówi Anna Flaga-Błaszczyk, prezes Fundacji Tax Care.

Listopadowy wynik nie jest przypadkowy. Liczba wpisanych do rejestru jednoosobowych firm rośnie nieprzerwalnie od 9 miesięcy – w porównaniu do stanu z końca października ich grono powiększyło się o 2,2 tys., o 5,1 tys. w stosunku do września, a licząc od początku 2017 roku aż o 41 tys.

Tak stabilny wzrost można tłumaczyć przede wszystkim utrzymującą się na wysokim poziomie skłonnością do zakładania nowych działalności gospodarczych. Mimo, że w samym listopadzie zarejestrowało się tylko 22,7 tys. nowych jednoosobowych firm – o ok. 3 tys. mniej niż w październiku czy we wrześniu – wszelkie wątpliwości, jakoby ubyło świeżo upieczonych przedsiębiorców, rozwiewają dane uśrednione. Jak szacuje Tax Care, co miesiąc na polskim rynku pojawia się średnio 24,5 tys. nowych jednoosobowych firm.

– Wspomniane warsztaty Fundacji Tax Care to efekt wsłuchania się w potrzeby rynku. Urzędy Miasta i Powiatowe Urzędy Pracy z różnych zakątków Polski zgłaszały zapotrzebowanie na pomoc w organizacji szkoleń, w trakcie których przyszły przedsiębiorca poznałby formalne i podatkowe aspekty zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Takie spotkania organizowane we współpracy z Fundacją Tax Care odbyły się w 2017 r. aż w 96 miastach – dodaje Anna Flaga-Błaszczyk.

Jednym z takich miast było Drawsko Pomorskie. Jak tłumaczy Magdalena Piekarzewicz, pośrednik pracy i koordynator ds. promocji z Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim jednym z powodów wzmożonego powstawania nowych firm jest dostępność różnych form pomocy, po jakie już dziś mogą sięgać przyszli przedsiębiorcy.

– Obok sporej liczby organizowanych szkoleń, rośnie też liczba udzielonych dotacji dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą. W 2017 roku w samym Powiecie Drawskim, który nie jest rynkiem łatwym, z dofinansowania na założenie firmy skorzystało 78 osób bezrobotnych, około 10% więcej niż rok wcześniej –  dodaje Magdalena Piekarzewicz.

Dobre wieści płyną też z zestawienia danych, ile firm w ciągu jednego miesiąca uszczupla rejestr REGON poprzez wykreślenie z bazy. W listopadzie 2017 r. wyrejestrowało się 20,1 tys. jednoosobowych firm. To mało, biorąc pod uwagę nie tylko poprzedni miesiąc, ale i średnią liczbę wypisów z ostatnich 12 miesięcy na poziomie 21,6 tys.

Co widać gołym okiem, listopad to kolejny miesiąc, w którym liczba nowo wpisanych do rejestru REGON firm przewyższa liczbę wyrejestrowań. Dodatkowo, jeśli uśrednimy dane w poszczególnych latach, w okresie od 2014 do 2017 roku, okazuje się, że na przestrzeni 4 lat to właśnie w 2017 r. zarejestrowało się najwięcej jednoosobowych firm i jednocześnie najmniej takich firm zostało wyrejestrowanych.

Ten dodatni bilans może świadczyć o tym, że obok chęci do zakładania biznesu wzrosły też szanse na jego przetrwanie. Jeśli zatem praca „na swoim” staje się stabilną formą długookresowego zatrudnienia, jej atrakcyjność przyciąga innych. – Przyszli młodzi biznesmeni często opierają się na doświadczeniu starszego pokolenia. Przejmują prowadzenie rodzinnych firm, otwierają taki sam lub podobny biznes, rozwijając w ten sposób markę wypracowaną przez ich rodziców – mówi Magdalena Piekarzewicz.

Cały czas istotnym motywem dla większości właścicieli jednoosobowych działalności są też niskie koszty prowadzenia własnej firmy – obniżona składka ZUS, dogodne formy opodatkowania – porównując koszt zatrudnienia pracownika i koszt utrzymania jednoosobowej działalności gospodarczej, decyzja jest oczywista. Pracodawcy nie chcą zwiększać zatrudnienia, wolą mieć kliku podwykonawców na własnych działalnościach – dodaje Magdalena Piekarzewicz. Jeśli dołożyć do tego planowane na 2019 r. zniesienie limitu składek dla zatrudnionych pracowników, może się okazać, że w roku 2018 przyrost nowo zakładanych jednoosobowych firm nie zwolni tempa.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum