Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kaucja za butelkę 1 zł. Tak, ale paragon jest arcyważny!

Od 2 lutego wchodząc do sklepu i oddając butelkę po piwie powinniśmy dostać 1 zł. Browary podnosząc kaucję sklepom przekonywały, że napędzi to ruch klientów. Okazuje się jednak, że głównie napędzi to zyski browarom. Oczekują one bowiem od sklepów, że najpierw zwrócą im wszystkie butelki z kaucją po 50 groszy a dopiero potem wprowadzą wyższą kaucję. W ten sposób sklep dostaje 50 groszy za butelki zamówione przed 2 lutego a w nowej dostawie płaci kaucję 1 zł. Sklepikarze skarżą się, że w ten sposób będą odrabiać straty, ale dla browarów, a nie dla siebie.
Reklama

Jeżeli założymy, że statystyczny Polak opróżnia 20 butelek miesięcznie to na samej różnicy 50 groszy - między starą a nową kaucją browary są w stanie zarobić 38 mln zł miesięcznie - mówi nam jeden z właścicieli sklepów, który nowe rozwiązanie uważa za absurdalne.

Sklepy muszą więc rozliczyć się ze starych butelek po 50 groszy, a dopiero poczynając od poczatku lutego, za butelki za które w dostawie zapłacą 1 zł dostaną zwrot kaucji - 1 zł. To oznacza, że trzeba jeszcze kilku tygodni, by w większości sklepów klienci otrzymali kaucję w wysokości 1 zł za zwracaną butelkę. Sklepy nie zamierzają bowiem pokrywać tej różnicy z własnej kieszeni. W sklepach dochodzi więc do awantur, bo klienci uważają, że powinni dostać 1 zł kaucji za butelkę. Jeżeli okażą paragon, że kupili piwo z taką kaucją dostaną 1 zł, jeżeli nie -  odchodzą z 50 groszami. 

Od 11 lutego nową wysokość kaucji - 1 zł, zdedycowała się wprowadzić także Grupa Eurocash, która najłdużej spośród hurtownikom opierała się nowym zaleceniom browarów.

 

 

O co chodzi z kaucją 1 zł za butelkę?

Przypomijmy Grupa Żywiec wysłała do sklepów pismo, że od 2 lutego nastąpi aktualizacja ceny transakcyjnej butelki zwrotnej na piwa o pojemności 0,5 l. Nowa cena to 1 zł zamiast dotychczasowych 50 groszy. Teraz na podobny ruch zdecydowała się też Kompania Piwowarska, Carlsberg i dystrybutor alkoholi Distribev. Wszyscy jako powód wskazują rosnące koszty i troskę o środowisko.

Firma tłumaczy, że zmiana wynika ze wzrostu ceny zakupu butelek u producentów. Obecna cena dla sklepów nie pkrywała wartości odtworzeniowej nowej butelki. 

Grupa Żywiec przekonuje, że wyższa kaucja będzie bodźcem do zwiekszenia liczby zwrotów butelek oraz zachęci konsumentów do częstszych wizyt w placówkach handlowych co będzie wartością dodaną dla detalistów. 

Grupa Żywiec deklaruje, że dołoży wszelkich starań, żeby proces zmiany kaucji butelki zwrotnej był przeprowadzony płynnie w możliwie najkrótszym czasie. 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (28)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum