Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

18 mln zł zwolnienia z podatku to niski próg? Przeciętnie dyskont ma 15 mln obrotu rocznie

Aby przekroczyć próg 18 mln zł zwolnienia z podatku sklep musi mieć więcej niż 50 tys. dziennego obrotu. Jak wynika z danych firmy Market Side średni roczny obrót pojedynczej lokalizacji sklepu dyskontowego w Polsce to około 15 mln złotych, czyli ok. 42 tys. zł dziennie.
Reklama

Dane te potwierdzają wyliczenia dlahandlu.pl. W 2015 roku Biedronka informowała, że jej sklepy odwiedza dziennie 4 mln klientów. Przy bazie sklepów na poziomie 2667 oznacza to średnio 1500 klientów dziennie w każdej lokalizacji. Jednocześnie średni paragon w Biedronce wynosi ok. 28 zł (w 2013 roku było to 27 zł).

Mnożąc liczbę klientów jednej placówki przez wysokość średniego paragonu i liczbę dni w roku, okazuje się, że jedna przeciętna lokalizacja dyskontu może liczyć na maksymalnie na 42 tys. obrotu dziennie, czyli 1,533 mln zł rocznie. Jednocześnie należy pamiętać, że wydatki na reklamę i promocję sieci Biedronka od stycznia do października 2015 roku wyniosły 171,3 mln zł (dane cennikowe, Kantar Media).

Przypomnijmy: zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w poniedziałek sklepy będą płacić trzy stawki podatku od obrotów. Podstawowa stawka to 0,7 proc., a dwie pozostałe 1,3 oraz 1,9 proc. 

Najniższa stawka podatku ma obciążać te firmy, których przychód nie przekracza w danym miesiącu 300 mln zł. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodów powyżej 300 mln zł. Ostatnia, najwyższa stawka została zarezerwowana dla przychodów ze sprzedaży prowadzonej w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. 

Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie, czyli 18 mln zł rocznie.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum