Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

2020 rokiem rollup-u w handlu. Zwolnienia i zamknięcia sklepów w największych sieciach

Fala zwolnień i zamknięć sklepów przetacza się przez polski rynek. Auchan, Carrefour, Tesco – to tylko niektóre z największych firm planujących redukcje etatów lub likwidacje placówek. Wśród nich z pewnością prym wiedzie Tesco – w tym roku sieć zamknęła kilkanaście sklepów, a zwolnieniami zostało objętych ponad 1000 osób.
Reklama

Tesco exit

Spodziewany już od dawna Tesco exit w połowie tego roku stał się faktem. 18 czerwca firma poinformowała, że Salling Group, spółka macierzysta Netto Polska, porozumiała się z Tesco Polska w sprawie przejęcia całości działalności spółki – w tym jej sklepów i magazynów. Transakcja obejmuje przejęcie 301 sklepów i dwóch magazynów. Wraz z placówkami przejętych zostanie ok. 7 tys. dotychczasowych pracowników brytyjskiej sieci. Obecnie sprawa jest na etapie uzyskiwania zgód w UOKiK.

Z transakcji wyłączono 19 placówek, które sukcesywnie są zamykane. Nieruchomości przechodzą w ręce m.in. spółki Echo Investment, która na zakupionych gruntach planuje wybudować mieszkania i biura. Część lokalizacji przejmuje Kaufland, a także Leroy Merlin.

Jak wynika z obliczeń dlahandlu.pl, z listy 19 sklepów, których nie przejmie Salling Group, co najmniej 10 jest już w trakcie likwidacji lub zmiany właściciela. Do tego należy doliczyć pięć sklepów: w Lesznie, Bełchatowie, Wrocławiu (ul. Legnicka), Łomży i Gorzowie (ul. Słowiańska) – o ich zamknięciu Tesco poinformowało jeszcze przed ogłoszeniem porozumienia z Salling Group, w styczniu tego roku.

W ślad za likwidacją placówek idą zwolnienia grupowe. I tak, 1 września firma poinformowała, że pracę może stracić 899 osób. Zagrożeni są pracownicy obsługujący zamykaną z końcem października platformę e-commerce, zatrudnieni w biurze głównym oraz w 6 likwidowanych sklepach formatu CHM Hipermarket (Bielsko Biała ul. Warszawska, Gdynia Karwiny ul. Nowowiczlińska, Opole ul. Ozimska, Łódź ul. Widzewska, Warszawa ul. Połczyńska oraz Ostrów Wielkopolski ul. Kaliska - to te placówki, które znalazły się na liście sklepów nie objętych transakcją z Salling Group).

Z kolei 3 sierpnia Tesco poinformowało o planach zwolnienia około 146 osób w terminie od 20 sierpnia do 31 października. Wcześniej, od lutego do kwietnia 2020 r. spółka zwolniła 380 osób w ramach zwolnień grupowych.

Proces redukcji sklepów i restrukturyzacji zatrudnienia rozpoczął się w polskim Tesco już w 2016 roku. Do połowy września tego roku w sumie sieć pozbyła się w Polsce ponad 120 sklepów. W samym roku finansowym 2018/19 sieć zamknięta 62 placówki i na koniec okresu działało ich 329.

O kolejnych zwolnieniach i zamknięciach sklepów, m.in. w sieci Auchan i Carrefour przeczytasz w Strefie Premium.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum