Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

250 tys. zł na program ograniczania marnotrawstwa i strat żywności

Do 5 sierpnia można składać wnioski w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych na nowy program pn. "Mała mobilna kuchnia warsztatowa" – powiedział PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Reklama

Dodał, że celem akcji jest edukacja dotycząca ograniczania marnotrawstwa i strat żywności. Jest to pierwsza edycja, na którą zaplanowano 250 tys. zł. W konkursie mogą wziąć udział np. Koła Gospodyń Wiejskich.

"Za pozyskane pieniądze KGW będą mogły zakupić mobilne kuchnie warsztatowe, na których będą organizować pokazy, jak wykorzystać pozostałą w domu żywność, by jej nie wyrzucać" - powiedział wicemarszałek.

Poziom pomocy finansowej w ramach konkursu wynosi maksymalnie 80 procent całkowitego kosztu zadania, jednak nie mniej niż 3 tys. zł i nie więcej niż 15 tys. zł dla pojedynczego projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Samorząd - jak przypomniał Grabowski - realizuje też program pn. "Wielkopolskie jadłodzielnie". To miejsca, gdzie lokalna społeczność może dzielić się pozostałą w gospodarstwie żywnością. Służą one osobom będącym w potrzebie. "Dzięki wsparciu samorządu województwa w Wielkopolsce powstało już 20 takich miejsc" - powiedział.

Grabowski poinformował, że w Polsce rocznie marnuje się blisko 5 milionów ton żywności, z czego blisko pół mln tony w Wielkopolsce. "W ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 300 tys. zł w ramach zadań związanych z ograniczeniem marnowania żywności i jej dystrybucją do potrzebujących" - powiedział. Dodał, że w 2022 roku w budżecie Województwa Wielkopolskiego zarezerwowano na ten cel łącznie 725 tys. zł.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum