Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

28 proc. Polaków nie widzi nic złego w wakacjach na kredyt

Blisko połowa (47 proc.) Polaków przyznaje, że nie widzi nic złego w zakupie dóbr konsumpcyjnych na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze – wynika z najnowszego Raportu Płatności Konsumenckich Intrum Justitia. W tym zestawieniu wyprzedza nas jedynie Łotwa, gdzie wspomniana forma zakupów odpowiada 48 proc. respondentów. Pierwszą piątkę najchętniej kupujących na kredyt zamykają mieszkańcy Słowacji, Finlandii i Niemiec.


Reklama

Z raportu Intrum Justitia wynika, że chętnie kupujemy dobra trwałe (np. sprzęt RTV) na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze. Chętnie też zapożyczamy się, by opłacić wakacyjny wyjazd – dodatkowe zobowiązania na letni wypoczynek jest w stanie zaciągnąć 28 proc. rodzimych respondentów. Wyprzedza nas jedynie Irlandia, gdzie 29 proc. ankietowanych przyznało, że nie widzi nic złego w opłaceniu wyjazdu wakacyjnego kredytem lub za pożyczone pieniądze.

Polacy pieniądze najczęściej pożyczają od rodziny. Po pomoc do najbliższych zgłosiło się 39 proc. ankietowanych. Na takie rozwiązanie chętniej od nas decydują się m.in. mieszkańcy Grecji, Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. – Rodzinne pożyczki są bardzo popularne. Łatwiej jest nam negocjować ewentualne wydłużenie terminu zwrotu takiego zobowiązania. Nie ma też odsetek.

Wśród rodzimych, jak i pozostałych respondentów popularne są także tradycyjne, bankowe pożyczki i pomoc od znajomych. – Respondenci zwracają uwagę, że łatwy dostęp do pożyczek on-line przyczynia się do tego, że kredyty mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić. Takiego zdania jest 60 proc. Polaków. Możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez smartfon bardziej martwi tylko mieszkańców Estonii, Finlandii i Norwegii. W tych krajach ponad 70 proc. ankietowanych uważa, że w ten sposób pożyczki mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić – dodaje Płusa.

Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych Polaków żałuje, że w szkole nie nauczyła się więcej o domowych finansach. Jest to wynik zbliżony do średniej europejskiej, która wynosi 51 proc. Nie dziwi więc fakt, że 73 proc. rodzimych respondentów przyznało, że w szkole dzieci powinny uczyć się więcej na temat zarządzania domowym budżetem. – 85 proc. Polaków przyznało, że uczy swoje pociechy jak należy obchodzić się z pieniędzmi. Jest to wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji raportu – mówi ekspert Intrum Justitia.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum