3 sztuki nowej odzieży na osobę rocznie? C40: Byłoby idealnie. ZPPHiU komentuje

W raporcie z 2021 roku czytamy "burmistrzowie, biznes i obywatele zamieszkujący miasta zrzeszone w inicjatywie C40 mogliby wspólnie podjąć działania w celu ograniczenia emisji związanych z konsumpcją odzieży i tekstyliów o 39 proc. do 2030 r."
Autorzy raportu wskazują, że należałoby zachęcać firmy do stosowania nowych modeli biznesowych w branży odzieżowej, skoncentrowanych na recyklingu, ulepszaniu, wynajmowaniu i ponownym użyciu odzieży. Pozwoliłoby to na zmniejszenie liczby kupowanych nowych sztuk odzieży do 3 na osobę rocznie oraz zmniejszenie ilości odpadów.
Mieszkańcy miast C40 inaczej konsumując ubrania i tekstylia, mogliby zaoszczędzić 93 miliardy dolarów - wskazują autorzy raportu.
ZPPHiU o ograniczaniu kupowania
- Trend dotyczący racjonalnej, nienadmiernej konsumpcji jest modny – choć wydaje się coraz bardziej utopijny z perspektywy konsumenta. Tego typu propozycje muszą przede wszystkim opierać się na jakości produkowanych wyrobów – aby można było używać każdej zakupionej rzeczy jak najdłużej. Bez takich kluczowych decyzji produkcyjnych – we wszystkich branżach – nie jest możliwe wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń nawet przy najlepszych chęciach użytkowników. Nie sądzę też, by takie sugestie mogły przerodzić się w regulacje powszechnie obowiązujące na przykład w Polsce – gdyż w tym przypadku największe siły polityczne rządzące i opozycyjne nie popierają takich rozwiązań. Najważniejsze jest jednak, aby takie narracje nie przybrały charakteru greenwashingu – bo ochrona klimatu musi przejawiać się w realnych, efektywnych i sensownych działaniach, a nie w budowaniu coraz bardziej szalonych wizji - komentuje Zofia Morbiato, dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. (ZPPHiU).