Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

45 proc. Polaków przeciwko wprowadzeniu euro

45 proc. Polaków opowiada się przeciw przyjęciu euro przez Polskę, a zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty jest 42 proc. - wynika z badań opublikowanych w poniedziałek przez TNS Polska. Ponad połowa pytanych uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś złym.
Reklama

Prawie jedna piąta respondentów (17 proc.) sądzi, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 14 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić za około 6-10 lat, a niewiele mniej - 10 proc., że w ciągu 5 najbliższych lat. 13 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.

"W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru (w czerwcu - PAP), udział zwolenników nowej waluty nie uległ zmianie, podobnie jak w przypadku odsetka przeciwników" - wyjaśnił TNS Polska.

Badanie wykazało, że 56 proc. pytanych uważa, iż wprowadzenie euro będzie czymś złym, a 13 proc. pytanych sądzi, że wprowadzenie euro w naszym kraju będzie czymś dobrym. 21 proc. odpowiedziało, że zamiana złotówki na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym. Natomiast co dziesiąty badany (10 proc.) ma trudności z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie. Analitycy TNS Polska zaznaczyli, że wyniki uzyskane we wrześniu br. 2015 roku nie uległy zmianie w porównaniu z tymi z czerwca 2015 roku.

"Większość Polaków (66 proc.) jest przekonana, że waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych. 9 proc. Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie TNS Polska. W porównaniu z wynikami czerwcowego badania wzrósł nieco (o 4 pkt proc.) odsetek osób uważających, że wpływ zmiany waluty będzie korzystny (wrócił do poziomu z marca 2015 roku).

Zgodnie z sondażem ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej w Polsce wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę, natomiast jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że zamiana złotego na euro będzie dla naszej gospodarki korzystna. 7 proc. oceniło, że zmiana nie będzie miała żadnego wpływu. W porównaniu z czerwcowym badaniem grupa sceptyków utrzymuje się bez zmian. Wzrósł natomiast o 5 pkt proc. odsetek respondentów uważających, że wprowadzenie euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę.

"Blisko połowa Polaków (48 proc.) uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej. O korzystnym wpływie wspomina 18 proc. ankietowanych, natomiast zdaniem 21 proc. Polaków przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową" - poinformował TNS Polska. Tym samym o 6 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że wprowadzenie euro wpłynie korzystnie na naszą tożsamość narodową.

Badanie przeprowadzono w dniach 4 - 9 września 2015 roku w formie wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. W cyklicznym sondażu TNS Polska pytał Polaków o opinie na temat wejścia naszego kraju do strefy euro. Pytania dotyczyły ogólnej oceny wprowadzenia euro, preferowanej daty przyjęcia wspólnej waluty europejskiej oraz przewidywanych konsekwencji zmiany waluty dla gospodarstw domowych, polskiej gospodarki, a także tożsamości narodowej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum