Żabka kreśli wizje przyszłości: Narastające podziały społeczeństwa; zanieczyszczenie wody ...

- Rok 2022, który już od samego początku wystawił nas na kolejną próbę. Inwazja Rosji na Ukrainę po raz kolejny obudziła pierwotne lęki i zaczęła determinować nasze wartości i zachowania. W tym punkcie warto postawić pytanie: co dalej? Odpowiedzi i scenariuszy jest wiele, ale są też zmiany, które już widzimy, a których siła i istotność z dużym prawdopodobieństwem będzie rosła w kolejnych miesiącach. Na przestrzeni ostatnich lat przyszło nam mierzyć się z zewnętrznymi wyzwaniami o charakterze egzystencjonalnym. Najpierw COVID, który na początku oznaczał wielką niepewność, zakwestionował naszą przyszłość, zdrowie i życie naszych bliskich. Później – działania wojenne prowadzone na terytorium Ukrainy, które znacząco wpłynęły na poczucie wolności i bezpieczeństwa, stały się katalizatorem zmian - czytamy w najnowszym raporcie ESG Grupy Żabka.
Żabka podaje 5 zmian zachodzących w polskim społeczeństwie
Niekorzystne wskaźniki ekonomiczne
Niekorzystne wskaźniki ekonomiczne, w tym rosnąca inflacja, wzrost cen energii, zerwane łańcuchy dostaw oraz braki surowców potrzebnych do produkcji żywności, skutkują większą niepewnością finansową Polaków, wzrostem świadomości cen, a także wstrzymywaniem się od większych
wydatków. Konsumenci w pierwszej kolejności deklarują oszczędności w spożywczych kategoriach przyjemnościowych. Poszukiwane będą gotowe rozwiązania żywieniowe, nie tylko ze względu na wygodę, ale także na koszt – niższy niż w przypadku przygotowywania posiłków w domu. Wzrośnie rola ograniczania marnowania żywności, nie tylko z powodów etycznych i środowiskowych, ale i z przyczyn ekonomicznych.
Zmiana struktury demograficznej
Zmiana struktury demograficznej naszego społeczeństwa spowoduje wzrost jego różnorodności kulturowej. Poza migracją ludzi z terenu Ukrainy, docierać będą do Polski także osoby z innych regionów, w tym być może z objętej sankcjami Rosji i Białorusi. W druga stronę odpływać będą z Polski ludzie obawiający się wojny i odczuwający pogarszające się warunki ekonomiczne. Z punktu widzenia korzyści ta zmiana wzbogaci nas kulturowo i prawdopodobnie odmłodzi nasze społeczeństwo, które ma jedną z najgorszych struktur demograficznych w całej Europie. Największe wyzwania to narastające podziały w naszym społeczeństwie. Ważną rolę w procesie integracji odegrają nie tylko instytucje państwowe i organizacje pozarządowe, ale także biznes, w tym duże firmy, których zadaniem jest stworzenie zdrowego i inkluzywnego środowiska pracy.
Kwestie zanieczyszczenia środowiska
Kwestie zanieczyszczenia środowiska naturalnego powrócą ze zdwojona siłą. Działania wojenne toczące się w Ukrainie to źródło wielu zanieczyszczeń, zarówno wody, powietrza, jak i gleby, które nie pozostaną obojętnie dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego.
Przyśpieszenie transformacji energetycznej
Przyśpieszenie transformacji energetycznej zwiększające dynamikę procesu odchodzenia od paliw kopalnych, jest jedną z korzystnych konsekwencji izolacji ekonomicznej Rosji. Rozwijane będą systemy wsparcia finansowego rozwoju elektrowni wiatrowych i fotowoltaiki, zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i firm. Kontekst wojny i sankcji dla Rosji zwiększy akceptację społeczną na poniesienie części kosztów takiej transformacji, zwiększy też rolę i atrakcyjność podmiotów, które jako pierwsze przejdą na energię ze źródeł odnawialnych.
Wzrost istotności obszaru zdrowia psychicznego
Wzrost istotności obszaru zdrowia psychicznego we wszystkich grupach wiekowych będzie wpływał na rozwój produktów i usług wspierających zrównoważony styl życia, a także zmianę środowiska i kultury pracy.