Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

57 proc. konsumentek kupuje kosmetyki w promocji

Kosmetyczki Polek zawierają średnio 28 produktów. Przeciętna Polka wydaje na kosmetyki około 1414 zł w ciągu roku. Z drugiej strony, spośród tych 28 kosmetyków, respondentki używają regularnie zaledwie dziesięciu. Pewnie dlatego, że 57% ankietowanych Polek kupuje kosmetyki kiedy są one w promocji, a więc na zapas. Tylko jedna piąta (19%) kupuje produkty gdy się skończą, a pozostałe 24% kupuje, kiedy najdzie je na to ochota - wynika z badania picodi.com
Reklama

68%, jako główny czynnik decydujący o zakupie wybrały cenę. Tuż za ekonomicznymi pobudkami znalazł się skład — 60%. Mniej istotne okazały się rekomendacje znajomych i blogerów (oba 22%) oraz opinie specjalistów, takich jak kosmetyczki czy dermatolodzy (19%).

Zważywszy, że cena jest najważniejszym aspektem dla większości Polek, nie jest zaskakujące to, że tylko 13% ankietowanych preferuje kosmetyki premium, z wyższej półki cenowej. Prawie trzy czwarte pozwala sobie na zakup takich kosmetyków tylko od czasu do czasu, a 17% nie kupuje ich wcale. Zdecydowana większość respondentek (81%) zaznaczyła, że kupuje eco kosmetyki tylko wtedy, gdy ich cena jest przystępna. 11% zadeklarowało, że kupują głównie kosmetyki naturalne (niezależnie od ceny), a 8% stwierdziło, że aspekt ekologiczny kosmetyków wcale ich nie interesuje.

Mniej niż jedna dziesiąta ankietowanych Polek, bo tylko 8%, nie maluje się wcale. Wśród tych kobiet, które lubią makijaż, jedna trzecia maluje się codziennie. Większość respondentek (64%) nakłada makijaż tylko czasami, a 4% wyłącznie na wyjątkowe okazje.

Wśród kobiet pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, 53% robi makijaż od pięciu do piętnastu minut, a 14% mieści się w zaledwie pięciu minutach. Jedna trzecia ankietowanych Polek poświęca na makijaż zdecydowanie dłużej, nawet pół godziny.

Polki posiadają średnio 7 szminek, 7 cieni do powiek, 3 kredki do ust, 2 rodzaje różów, 3 tusze do rzęs i aż 8 lakierów do paznokci.

W Polsce najpopularniejszymi produktami do makijażu są tusz do rzęs, podkład, puder, korektor i rozświetlacz, a kobiety na kosmetyki wydają średnio 319 € rocznie. Mniejszą kwotę od Polek na kosmetyki wydają Czeszki — 232 €. Wśród ulubionych pięciu produktów, oprócz tuszu, podkładu i korektora, znalazły się jednak szminka i kredka do brwi. Co zaskakujące, dużo mniej wydają też Niemki, bo tylko 164 € rocznie.

O wiele więcej wydaje się w Wielkiej Brytanii (448 €), gdzie kobiety najbardziej upodobały sobie szminki. Więcej niż w Polsce na kosmetyki wydają także Amerykanki (351 €) i Irlandki (328 €).

Mężczyźni na kosmetyki wydają zdecydowanie mniej niż kobiety — 480 zł rocznie, czyli jedną trzecią tego, co płeć piękna. Posiadają też około połowę mniej produktów (9 sztuk), choć regularnie używają pięciu. 60% ankietowanych mężczyzn kupuje kosmetyki samemu — pozostałe 40% przyznało, że kosmetyki kupuje im ich druga połówka lub mama.

Mężczyźni zazwyczaj kupują kosmetyki dopiero jak te się skończą (73%). Tylko 17% kupuje kosmetyki wtedy, gdy są na promocji, a 10% po prostu wtedy, kiedy najdzie ich ochota. Podczas zakupu Polacy kierują się głównie składem i osobistymi preferencjami (kolejno 48 i 38%). Mniej interesuje ich cena (36%), marka (21%) czy rekomendacje ekspertów (20%).

Polacy są też mniej zainteresowani kosmetykami premium — więcej niż połowa ankietowanych (56%) zadeklarowała, że nie kupuje ich wcale. 44% decyduje się na zakup kosmetyków z wyższej półki czasami, a tylko 3% preferuje je w każdej sytuacji. Trochę więcej zainteresowania widać wobec kosmetyków ekologicznych — 10% badanych mężczyzn preferuje kosmetyki ekologiczne niezależnie od ceny. 50% wybiera je, gdy są przystępne cenowo i aż 39% deklaruje, że wcale nie jest zainteresowana ekologią, jeśli chodzi o kosmetyki.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum