Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

6 mln zł straty i wniosek o restrukturyzację. Co dalej z Prima Moda?

Prima Moda S.A. wykazała 5.775 tys. zł straty netto w pierwszym półroczu 2022. Odczuwalne do chwili obecnej skutki pandemii COVID-19 spowodowały utrzymujące się zachwiane łańcuchów dostaw, co spowodowało znaczne opóźnienia w transportach, zaś w skali mikroekonomicznej wprowadzone ograniczenia i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę. Na skutek wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego, a później epidemii, miały miejsce zdarzenia,bezpośrednio wpływające na działalność i wyniki finansowe firmy.
Reklama

Prima Moda: Covid i wojna spowolniły sprzedaż

Ustawodawca kilkukrotnie zdecydował się na wprowadzenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczych w lokalach handlowych, usytuowanych w galeriach handlowych, co spowodowało istotne ograniczenie wydatków przez konsumentów i pozbawienie spółki istotnego źródła jej dochodów. Dodatkowo na początku roku, tj. 24 lutego 2022 roku nastąpiła agresja Rosji na Ukrainę, co przełożyło się na spowolnienie sprzedaży w lutym i marcu 2022. Spółka dokonała modyfikacji koncentracji swej działalności i aktualnie szczególnie koncentruje się na sprzedaży w kanale internetowym, zmniejszając sprzedaż w sklepach, pozostając jednak w dalszym ciągu w modelu hybrydowym - podano w komunikacie.

Prima Moda złożyła wniosek o restrukturyzację

W dniu 1 października 2022 r. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych został złożony wiosek o otwarcie postępowania układowego. W dniu 7 października 2022 r. ukazało się w KRZ obwieszczenie zarządzenia o wpisaniu do repertorium wniosku restrukturyzacyjnego pod sygn. akt WR1F/GR/17/2022. Złożony wniosek ma umożliwić spółce nieprzerwane funkcjonowanie na rynku. W związku z agresywnymi działaniami niektórych wierzycieli zostały złożone powództwa z wnioskami o zabezpieczenie roszczenia poprzez zajęcie rachunków bankowych spółki. W sytuacji zajęcia rachunków bankowych w wyniku działań niektórych wierzycieli spółka nie byłaby w stanie prowadzić bieżącej działalności handlowej. W ocenie Prima Moda wniosek o otwarcie postępowania układowego umożliwi równe traktowanie wszystkich wierzycieli, zabezpieczając ich słuszne interesy, nie premiując równocześnie tych z wierzycieli, którzy podjęli agresywne działania w odniesieniu do wierzytelności, które spółka uważa za sporne - czytamy w komunikacie.

Prima Moda: Wniosek o zabezpieczenie majątku

Wobec powyższego w ramach wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego złożono wniosek o zabezpieczenie majątku spółki poprzez powołanie tymczasowego nadzorcy sądowego, zawieszenie postępowań prowadzonych przez organy egzekucyjne oraz uchylenie zajęć rachunków bankowych. Uwzględnienie powyższych wniosków spowoduje uchylenie dokonanych zabezpieczeń. Ponadto w ramach postępowania układowego możliwe będzie kompleksowe uregulowanie kwestii wierzytelności spornych, w szczególności wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały w okresie pandemii, gdy funkcjonowanie spółki w lokalach handlowych położonych w galeriach, było uniemożliwione przez obiektywne okoliczności, niezawinione przez firmę. Mimo tych okoliczności część wierzycieli wysuwa roszczenia dotyczące tego okresu.
Prima Moda znajduje się obecnie na etapie przebudowywania swojego modelu biznesowego i rozwija działalność na rynkach zagranicznych. Postępowanie układowe pozwoli na niezakłócone kontynuowanie tego procesu, tak by po jego zakończeniu spółka mogła nie tylko kontynuować bieżącą działalność, ale i wykonywać propozycje układowe wobec wierzycieli - podano.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum