Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

60 proc. Polaków oszczędza na żywności. O ile podrożał chleb?

41% Polaków dokonało przewartościowania wielu aspektów życia, co może wpływać na ich zachowania zakupowe, a 25% całkowicie zmieniło priorytety życiowe od 2019 roku - wynika z najnowszego badania Nielsen IQ.
Reklama

“Wielu konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety w porównaniu z tym, co uważano za ważne w 2019 roku, 37% przewartościowało ważne życiowo sprawy, a to wszystko wpływa na decyzje zakupowe obecnie i w przyszłości" – mówi Karolina Zajdel, dyrektor zarządzająca NielsenIQ w Polsce. Według Zajdel, "25% polskich konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety życiowe i inaczej teraz patrzą na to co w życiu naprawdę ważne".

Wcześniejsze analizy wykazały, że konsumenci przyszłości w dużej mierze poszukują firm, które wysoko na swojej agendzie pozycjonują zrównoważony rozwój społeczny i kwestie zdrowotne.  Badanie wykazało, że najwyższe miejsca zajmują innowacje produktowe i inwestycje dostosowane właśnie do kwestii zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. 54% polskich konsumentów twierdzi, że dobre samopoczucie fizyczne jest bardzo ważnym elementem ich życia. Jednocześnie mają obawy finansowe i są ostrożni w codziennych wydatkach. 49% czuje się niepewnie, jeśli chodzi o pokrycie codziennych potrzeb finansowych i decyduje się na zakup tańszych przedmiotów.

O ile drożeje chleb?

Pszenno-żytni chleb w sierpniu 2020 roku kosztował średnio 5,71 zł za kg. Teraz jego cena sięga już 9,59 zł. To stanowi 3,88 zł różnicy - wynika z danych aplikacji Pan Paragon. Chleb żytni podrożał średnio o 3,85 zł, a razowy o 3,21 zł za kg.
Chleb orkiszowy jest droższy średnio o 2,31 zł, za pieczywo tostowe płacimy więcej o 1,88 zł. Natomiast o około o 1,68 zł podrożał kilogram chleba wiejskiego. Bagietka w tym czasie podrożała o 41 a kajzerka o 8 groszy.

Średnie podwyżki pieczywa wynoszą jednak 44 proc. na przestrzeni od 2022 roku do dziś.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum