Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

60 proc. produktów uznanych w 2013 r. za niebezpieczne to produkty dla dzieci

W 2013 roku UOKIK wpisał do Rejestru produktów niebezpiecznych i Rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami 83 produkty. 60 proc. z nich stanowiły produkty kierowane do dzieci – zabawki, głównie z plastiku oraz odzież - podał Instytut Logistyki i Magazynowania.
Reklama

W styczniu chętnie odwiedzamy sklepy kuszące promocjami i najczęściej kupujemy kierując się wyglądem, wygodą czy funkcjonalnością.  Podczas wyprzedaży zdecydowanie najchętniej kupowana jest odzież.. Jednak jak wynika z analizy Rejestrów UOKIK nie wszyscy producenci ubrań dziecięcych odpowiednio je projektują, przez co niektóre mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Niebezpieczne są także niektóre zabawki.

W 2013 roku wyjątkowo dużą część takich towarów stanowiły te kierowane do dzieci. W rejestrze produktów niebezpiecznych było ich aż 75 proc., a w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami niemal 51 proc..

- Warto mieć na uwadze ostrzeżenia organów zanim zdecydujemy się na zakup, szczególnie, gdy dotyczy on produktów dla dzieci. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy produkt, którym jesteśmy zainteresowani jest bezpieczny. Jak to zrobić? Należy sprawdzić czy na opakowaniu znajdują się dane producenta (nazwa lub imię i nazwisko oraz adres), jego upoważnionego przedstawiciela lub importera oraz oznaczenie CE. Znak CE stanowi potwierdzenie, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Warto także upewnić się, że do zabawki dołączone są odpowiednie instrukcje, ostrzeżenia i informacje. Np. o tym czy produkt nadaje się do zabawy dla dzieci poniżej 3 roku życia. Powinno się także sprawdzić czy zabawka nie znajduje się na liście produktów niebezpiecznych prowadzonych przez UOKIK - podaje ILiM.

Najprościej użyć do tego telefonu typu smartfon i bezpłatnej aplikacji Mobit GS1, oprogramowania dostarczanego przez GS1 Polska - krajowego przedstawiciela organizacji GS1, która m.in. przyznaje kody kreskowe. Aplikacja Mobit GS1 (działa na systemie Android) została zintegrowana z rejestrami produktów niebezpiecznych, wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami oraz produktów nie spełniających szczegółowych wymagań bezpieczeństwa prowadzonymi przez UOKIK. Aplikacja zasilana jest także danymi pochodzącymi z raportu ostrzeżeń publicznych prowadzonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego, który wydaje ostrzeżenia dla produktów żywnościowych lub takich, które mają kontakt z żywnością.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum