Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

69 proc. badanych nie boi się zwolnień


Z przeprowadzonej przez People ankiety wynika, że zaledwie co dziesiątą zatrudnioną osobę (13 proc. ankietowanych) martwi przyszłość swojego miejsca pracy. Aż 69 proc. nie przejmuje się wizją utraty obecnego stanowiska. 65 proc. badanych przyznało, że planuje zmianę pracy, a podstawową motywacją nie jest strach przed utratą obecnie wykonywanej.
Reklama

Agencja rekrutacyjna People przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie nastrojów polskich pracowników w związku z pandemią, ich obawy o obecne stanowisko, a także gotowość do zmiany pracy. Okazuje się, że mimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z wirusem, Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość.

- Pozytywnie oceniają też swoją sytuację na rynku pracy, choć od pracodawców bardziej niż benefitów pozapłacowych oczekują możliwości rozwoju oraz stabilnego zatrudnienia, a także zdolności do radzenia sobie w kryzysie - komentuje wyniki badania Lucyna Pleśniar, prezes People.

Jak na razie odsetek Polaków poszukujących pracy wzrósł nieznacznie i według najnowszych danych GUS w czerwcu 2020 roku wynosił 6,1 proc. W stosunku do maja 2020 roku wzrósł więc zaledwie o 0,1 proc. i mimo że wciąż jest to ponad milion bezrobotnych, a sytuacja może jeszcze ulec zmianie po ustaniu wsparcia finansowego dla pracodawców, dane te mogą napawać pewnym optymizmem – dodaje.

Stosunkowo stabilną sytuację na rynku pracy potwierdzają pozytywne nastroje pracowników. Z przeprowadzonej przez People ankiety wynika, że o swoje miejsce pracy obawia się obecnie zaledwie co dziesiąta zatrudniona osoba (13 proc. ankietowanych), natomiast aż 69 proc. nie martwi się o to, że może stracić swoje obecne stanowisko.

Najczęściej utraty swojego aktualnego miejsca pracy boją się osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia – tu 31 proc. na pytanie, czy obawia się o swoje miejsce pracy, odpowiedziało twierdząco. Podobnie jest wśród osób w wieku powyżej 51 lat (29 proc.).

Istotne znaczenie ma również branża, w jakiej działa firma. Najczęściej o swoje miejsce pracy obawiają się osoby pracujące w obszarze produkcji (38 proc.), nieruchomościach i budownictwie (33 proc.) oraz zakupach i logistyce (29 proc.). Najrzadziej – osoby pracujące w bankowości oraz w medycynie i farmacji (zaledwie po 5 proc.).

W gronie specjalistów oraz menedżerów, o swoje miejsce pracy obawia się tylko odpowiednio 17 proc. i 12 proc. ankietowanych, wśród osób zajmujących stanowiska wspierające jest to 31 proc. respondentów, natomiast w gronie dyrektorów – już 40 proc. Z czego może wynikać tak duża różnica

Chętnych do wzięcia udziału w rekrutacjach nie brakowałoby nawet w najbliższych miesiącach. Aż 65 proc. badanych przyznało, że planuje zmianę pracy, przy czym łącznie niemal połowa z nich deklaruje, że chce to zrobić jak najszybciej (24 proc.) lub jeszcze w tym roku (24 proc.).

Wśród tych, którzy planują zmianę pracy tylko co piąta osoba obawia się o swoje aktualne miejsce zatrudnienia, a spośród tych, którzy zmiany nie planują, swojego miejsca pracy jest pewne aż 76 proc. ankietowanych. Takie wyniki wskazują, że brak pewności zatrudnienia nie jest wcale kluczowym kryterium popychającym do zmiany pracodawcy.

Wśród osób, które zadeklarowały chęć zmiany, najczęściej wskazywanym czynnikiem, który zdecydowałby o wyborze nowego pracodawcy, poza wynagrodzeniem, był „zakres zadań, ciekawe projekty oraz możliwość rozwoju”.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum