Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Aldi modyfikuje strategię codziennie niskich cen

W ubiegłym roku sieć Aldi dokonał na amerykańskim rynku subtelnej, ale znaczącej zmiany strategii cenowej - używając programu lojalnościowego Aldi Savers sieć przeszła z czystego EDLP (every day low price) na hybrydowy EDLP /wysokie-niskie ceny (high-low pricing) - i to prawdopodobnie przyspieszy jej wzrost.
Reklama

Historycznie wzrost Aldi był hamowany przez stosunkowo niewielki odsetek klientów (+/- 20 proc. całego rynku), którzy są skłonni regularnie kupować w hard dyskontach i zaakceptują produkty marki własnej.

Przyszły długoterminowy rozwój Aldi zależy od zwiększenia udziału stałych klientów. Jednym ze sposobów jest zaoferowanie konsumentom czegoś więcej, a Aldi dokonał tego, wprowadzając nową strategię cenową w 2019 r. Poprzez dodanie cotygodniowych promocji w ramach programu Aldi Savers do gazetek reklamowych, sieć zachęca kupujących do ich regularnego czytania i przyciąga uwagę klientów, którzy szukają okazji. Dzięki programowi detalista mógł postawić na ograniczoną liczbę promocji zamiast tradycyjnych niskich cen na co dzień.

Nowa hybrydowa strategia cenowa firmy Aldi przyciągnęła uwagę - ​​gdy ceny produktów  z programu są obniżane o 25 proc. lub więcej, sprzedaż znacznie wzrasta. Podczas gdy większość tego wzrostu jest generowana przez stałych klientów, którzy robią duże zakupy, część pochodzi od klientów przychodzących do sklepu po reklamowane w gazetkach produkty. Jeśli kupujący polubią tę formę promocji i zaczną regularnie robić zakupy w Aldi, program Saver pomoże zwiększyć dyskonterowi długoterminowy wzrost.

Cotygodniowe specjalne ceny w programie Saver mogą jednak zaowocować nieefektywnością w zarządzaniu towarem, w zależności od tego czy ceny produktów idą w górę czy w dół. Wyeliminowanie tej nieefektywności operacyjnej było główną motywacją pionierów strategii codziennie niskich cen. Ciekawe będzie, czy Aldi do niej powróci, gdy wygenerowane wzrosty zaczną generować koszty.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum