Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Amazon nie chciał zatrudnić mordercy. Zdaniem sądu to dyskryminacja

Sędzia federalna Valerie Caproni uznała, że Amazon i jego sieć marketów Whole Foods mogą zostać pozwane w związku z odmową zatrudnienia mordercy, który twierdzi, że został zrehabilitowany po prawie 23 latach spędzonych w więzieniu. Prawo nowojorskie zabrania pracodawcom odrzucania kandydatów do pracy na podstawie ich historii kryminalnej.
Reklama

Henry Franklin ubiegał się w 2019 roku o pracę przy dostarczaniu artykułów spożywczych do klientów Whole Foods, sieci supermarketów należącej do Amazona. Został zwolniony warunkowo rok wcześniej z więzienia w Nowym Jorku, gdzie odsiedział prawie 25 lat za morderstwo. Amazon odrzucił jego podanie, gdy sprawdził jego przeszłość.

Franklin złożył więc pozew w imieniu swoim i grupy innych byłych skazańców, którym odmówiono pracy w firmie Amazon.

Prawnicy Franklina twierdzą, że został on odrzucony na podstawie swojej kryminalnej przeszłości, co stanowi naruszenie nowojorskich i stanowych przepisów dotyczących praw człowieka. Amazon tłumaczy, że Franklin skłamał w podaniu, odpowiadając "nie" na pytanie o przeszłość kryminalną.

Nowojorskie prawo zabrania pracodawcom odrzucania kandydatów do pracy na podstawie ich przeszłości kryminalnej, chyba że ich przestępstwa odnoszą się bezpośrednio do stanowisk, o które się ubiegają lub jeśli ich zatrudnienie stanowiłoby "nieuzasadnione ryzyko" dla społeczeństwa.

W 19-stronicowym orzeczeniu sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych Valerie Caproni stwierdziła, że Amazon nie zdołał udowodnić, iż zaistniał którykolwiek z tych wyjątków.

Caproni uznała, że przestępstwo popełnione w przeszłości przez Franklina nie ma wpływu na to, czy może on dostarczać artykuły spożywcze. "On nigdy nie został skazany za wykroczenie drogowe," zauważyła.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum