Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Amerykańska Visa Inc. przejmuje Visa Europe

2 listopada Visa Inc. ogłosiła, że przejmie organizację Visa Europe. Europejskie banki otrzymają łącznie nawet 21 mld euro. Połączenie rozdzielonych w 2007 roku podmiotów może oznaczać spore zmiany dla klientów, a także powrót do idei europejskiego systemu kartowego niezależnego od amerykańskich korporacji - podał bankier.pl.
Reklama

Visa Inc. jest podmiotem notowanym na nowojorskiej giełdzie i kontroluje działanie systemu na większości rynków poza Starym Kontynentem. Jest spółką akcyjną działającą na zasadach podobnych jak jej największy konkurent – MasterCard Inc.

Europejska organizacja Visa to stowarzyszenie kilku tysięcy banków-wydawców. Jej obszar działania to Europa oraz kilka innych rynków, np. Izrael. Podział na dwa niezależne byty miał miejsce w 2007 roku, gdy amerykański biznes przygotowywał się do IPO.

Porozumienie przypieczętowane w listopadzie oznacza, że Visa Inc. przejmie europejską część kartowego biznesu. W zamian banki-członkowie Visa Europe otrzymają 16,5 mld euro – 11,5 mld w gotówce i 5 mld euro w postaci akcji uprzywilejowanych amerykańskiej spółki. Dodatkowo, za 4 lata, na rachunki europejskich banków może wpłynąć kolejne 4,7 mld euro pod warunkiem, że zrealizowane zostaną cele zawarte w umowie.

Skorzystają na tym również instytucje działające w Polsce – m.in. bank PKO BP, który już poinformował, że spodziewa się wpływu z transakcji w III kwartale 2016 r. Dla banków tworzących europejskie stowarzyszenie nagły przypływ gotówki może okazać się istotną pomocą w spełnieniu rosnących wymogów dotyczących wyposażenia w kapitał. Niewykluczone, że to właśnie ten czynnik okazał się najważniejszy w negocjacjach. Jeszcze w maju tego roku media donosiły o toczących się rozmowach, lecz przeszkodą była wówczas zbyt niska cena zaproponowana przez Amerykanów.

Więcej na bankier.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum