Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy Credit Agricole: Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wpływa korzystnie na skłonność do konsumpcji

Zgodnie z danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w grudniu o 4,9% r/r wobec 3,3% w listopadzie, co było znacząco powyżej naszej prognozy (1,7%) i konsensusu rynkowego (3,5%). Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w grudniu o 7,0% r/r wobec 5,7% w listopadzie
Reklama

Głównym źródłem wyższego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej było zwiększenie dynamiki w kategorii "sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (33,5% r/r w grudniu wobec 21,1% w listopadzie).

- Wzrost ten wynikał naszym zdaniem ze znaczącego wzrostu wydatków świątecznych dokonywanych przez gospodarstwa domowe. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i związane z nią malejące – w percepcji pracowników – ryzyko utraty pracy wpływa korzystnie na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. Ponadto spadek stopy lombardowej o 50 pb w marcu ub. r przyczynił się – poprzez zmniejszenie limitu oprocentowania wynikającego z tzw. ustawy antylichwiarskiej o 200 pb – do znacznego spadku oprocentowania kredytów konsumpcyjnych. Spadek ten oddziałuje w kierunku zwiększenia akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych, co sprzyja wzrostowi wydatków świątecznych Polaków. Naszą ocenę wspiera również badanie ankietowe przeprowadzone przez Deloitte, zgodnie z którym przeciętna polska rodzina wydała w ub. r. podczas świąt o 11% więcej niż w 2014 r. - mówią analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum