Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy: Najmniej narażony na skutki podatku jest Eurocash, najbardziej Jeronimo Martins

Choć branża nie będzie wolna od wpływu polityki (podatek od sieci handlowych), czynniki makroekonomiczne w 2016 roku powinny sprzyjać perspektywom spółek handlu hurtowego i detalicznego. Powrót inflacji cen żywności widoczny już w październiku i listopadzie 2015 roku, w połączeniu z silnym wzrostem wolumenowym (średnioroczny wzrost sprzedaży detalicznej żywności w cenach stałych YTD to 5,1%), powinny odbić się pozytywnie na wzrost LFL na rynku. Umacniającą się sprzedaż LFL za 4 kwartał 2015 pokazała już Biedronka (+3,8% r/r) - piszą analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.
Reklama

Powodem dla wysokiej dynamiki sprzedaży żywności będzie kontynuowany wzrost płac i zatrudnienia i idący za tym wzrost popytu. Do listopada 2015 fundusz płac rósł średnio o 4,7% r/r. 

- Czynnikiem ryzyka pozostaje wprowadzenie podatku od sieci handlowych. Najmniej narażony na to ryzyko pozostaje Eurocash, ze względu na działalność hurtową i tylko pośrednią ekspozycję na handel detaliczny. Ze względu na niewielki udział w rynku, wysokiego podatku może uniknąć Emperia – dla Stokrotki zakładamy tylko stawkę 0,5%, a najbardziej narażony na efekty wprowadzenia nowego podatku pozostaje Jeronimo Martins (zakładamy stawkę 2%). Sądzimy jednak, że koszt podatku zostanie relatywnie szybko przerzucony na producentów i konsumentów, przejściowo tylko obniżając marże spółek handlowych - uważają analitycy.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum