Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy: Sytuacja Biedronki będzie się poprawiała

Espirito Santo Investment Bank podtrzymało rekomendację KUPUJ dla Jeronimo Martins (z ceną docelową 16,4 euro) po publikacji danych sprzedażowych spółki za IV kwartał 2013 r., pomimo że okazały się słabsze od oczekiwań. Rekomendacja KUPUJ wynika przede wszystkim z przekonania, że sytuacja spółki w Polsce będzie się poprawiała dzięki lepszemu otoczeniu makroekonomicznemu i mniejszej presji konkurencyjnej na rynku handlu detalicznego.
Reklama
Jak podkreśla analityk Espirito Santo Investment Bank, korygując prognozy wyników na ten rok o koszty rozwoju sieci Ara i Hebe, spółka jest wyceniana na wskaźniku cena/zysk 17x, czyli z 11 proc. dyskontem do spółek porównywalnych.

- W IV kwartale 2013 r. Jeronimo Martins odnotowało 8,5-proc. wzrost sprzedaży r/r do 3,1 mld euro, ale jednak 2 proc. poniżej oczekiwań analityków BESI. Tempo wzrostu sprzedaży porównywalnej (LfL) Biedronki w Polsce spadło z 4 proc. w III kwartale 2013 r. do 2,5 proc. w IV kwartale, poniżej poziomu oczekiwanego przez analityków BESI (3,1 proc.). Powodem spowolnienia dynamiki Lfl vs. III kwartał była ujemna wartość inflacji koszyka dóbr oraz wyższa baza porównawcza niż w poprzednim kwartale. Według Jeronimo Martins, zostało to częściowo zrekompensowane lepszym miksem sprzedażowym w IV kwartale 2013 r. (+1,1 proc.) w porównaniu z III kwartałem (+0,4 proc.). Analitycy BESI wskazują jednak, że jednocześnie nastąpiło spowolnienie dynamiki wzrostu wielkości średniego rachunku (z +2,8 proc. w III kwartale do +1,5 proc. w IV kwartale), co oceniają jako nieco rozczarowujące, biorąc pod uwagę obserwowane oznaki poprawy w polskiej gospodarce. Autorzy raportu zwracają uwagę, że wzrost cen żywności w Polsce spowolnił z 2,5 proc. w III kwartale do średnio 1,8 proc. w październiku/listopadzie, czyli porównywalnie z 0,9 proc. spowolnieniem zaraportowanym przez Biedronkę. Zdaniem analityków pokazuje to, że, w porównaniu z III kwartałem, w IV kwartale spółka JM nie zintensyfikowała swoich działań promocyjnych - napisano w komentarzu.

Jak zaznaczają analitycy Biura Maklerskiego BESI, ryzyko dla prognozy zysku EBITDA spółki za 2013 r. jest stosunkowo ograniczone. JM nie zmieniła swoich prognoz marży EBITDA za ubiegły rok (-20bp/-30bp rok do roku). Marża z dolnej granicy przedziału implikuje zysk EBITDA na poziomie 783 mln EUR.

W 2013 r. Biedronka otworzyła 280 sklepów, zatem nieco mniej niż zakładane 290 placówek. Wynikało to z opóźnień I kwartału, związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Analitycy podkreślają jednak, że nie powinno to mieć większego wpływu na tempo ekspansji Biedronki - zwrócili uwagę analitycy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum